Priča je počela pre osam godina u Francuskoj, a sada je aktuelna u Danskoj gde odnedavno vlada zabrana nikaba, piše Al Jazeera Balkans.
Sve je veći broj evropskih zemalja koje usvajaju zakone kojima se zabranjuje nošenje nikaba i koje izriču novčane kazne za ponašanje suprotno tim zakonima. Interesantno je da u zemljama koje su usvojile zakone o zabrani nošenja nikaba, uopšte nema toliko žena koje nose nikab.
Priča je počela pre osam godina u Francuskoj, a sada je aktuelna u Danskoj gde je nedavno stupio na snagu zakon o zabrani nošenja nikaba na javnim mestima.
Povećanjem broja zemalja u kojima je na javnom mestu zabranjeno nositi nikab, sve više se proširuje krug ograničenja za muslimanke pod nikabom, a samim tim i sve manje prostora za borbu za nošenje nikaba.
Danska je i pre preduzimala određene mere po ovom pitanju, kao i Francuska Austrija i Belgija, a donekle i Holandija i Bugarska, pozivajući se na očuvanje sigurnosti i evropskih vrednosti.
U tim zakonima ne postoji reč ‘nikab’. U zakonu piše da se zabranjuje odeća koja delimično ili u potpunosti prekriva lice na javnim mestima, kao što su ulice, parkovi, železničke stanice, prodavnice i slično, bilo da je to nikab, burka ili maske s likovima životinja. Negde se zabranjuje i stavljanje bilo kakvih verskih simbola za vreme boravka u školi, a to se odnosi i na nikab.
Zabrana nikaba i burke počela je na javnim mestima u Evropi iz Francuske, koja je usvojila zakon u oktobru 2010, a koji je stupio na snagu 11. aprila 2011. godine.
Belgija, gde muslimani čine oko 4,5 odsto stanovništva, pratila je Francusku, a njen zakon o zabrani nošenja nikaba stupio je na snagu 23. jula 2011. godine.
Iako je pojava žena pod nikabom u Austriji retka, ova zemlja se, takođe, želela pridružiti zabrani prekrivanja lica na javnom mestu. Prema zakonu koji je usvojen 1. oktobra 2017. godine, žene koje budu uhvaćene da prekrivaju lice, biće kažnjene novčanom kaznom od 150 eura.
Krajem juna je Holandski senat izglasao zabranu prekrivanja lica na javnom mestu, kao rezultat dugogodišnje rasprave na ovu temu. Zakon nameće kazne u visini od 400 eura za nepridržavanje.
U Nemačkoj je 28. aprila 2017. godine usvojen nacrt zakona o zabrani nošenja nikaba ženama koje su zaposlene u Vladi, kao rezultat zabrinutosti zbog integracije nekoliko miliona imigranata, većinom muslimana.
Više na Al Jazeera Balkans.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.