Svečana akademija povodom obeležavanja 140. godina Vojnog muzeja održana je večeras u Domu Garde na Topčideru.
Svečanosti su prisustvovali, izaslanik predsednika Republike Srbije i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića Nikola Selaković, ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.
Povodom jubileja Vojnog muzeja, za naročite zasluge za Srbiju i njene građane u oblasti kulturnih delatnosti predsednik Republike Srbije i vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić odlikovao je Vojni muzej Sretenjskim ordenom drugog reda, koji je na večerašnjoj svečanosti izaslanik predsednika Selaković uručio načelniku Vojnog muzeja potpukovniku Gradimiru Matiću, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Čestitajući jubilej pripadnicima Vojnog muzeja, izaslanik predsednika Selaković, naglasio je da ta ustanova svojim dugim trajanjem i važnom misijom, zaslužuje pažnju, jer negujući srpsku vojničku tradiciju, baštini tragove materijalne kulture vojnog karaktera na teritoriji Srbije i srpskog etničkog prostora.
– Zahvaljujući vrednom radu i predanosti svojih pripadnika, on danas može da se pohvali sa više od 30 hiljada predmeta raspoređenih u 12 muzejskih zbirki, fondom od više od 100.000 fotografija, kao i 15.000 naslova koji se čuvaju u specijalizovanoj biblioteci. Jedan je od najprepoznatljivijih simbola Kalemegdana i Beograda uopšte i brojnim izložbama kao i učešćem na simpozijumima i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu, odavno je stekao svoju poziciju među renomiranim ustanovama kulture, kako u našoj zemlji tako i na svetskoj sceni – istakao je Selaković.
Prema njegovim rečima, Vojni muzej je arhiv ne pisanog, već materijalnog blaga i zaostavštine vojevanja na ovom prostoru, našeg naroda i naše vojske, i zato nije ni čudo što je Vojni muzej bio prva ustanova kulture osnovana u trenutku kada je Srbija postala međunarodno priznata nezavisna država.
– Budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sećaju prošlosti, kaže jedna stara izreka, i uravo zato moramo raditi na tome da Vojni muzej zadrži dostignut ugled i trudimo se da obezbedimo što bolje uslove za rad i usavršavanje stručnog kadra ove prestižne institucije, kao i smeštaj zbirki – poručio je Selaković dodajući da je to naša obaveza i dug prema precima, ali potomcima koji tej dolaze.
Osvrnuvši se na bogatu istoriju Vojnog muzeja, potpukovnik Matić je istakao da je reč o najstarijoj instituciji kulture u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.
– Izvršavajući zadatak, koji je pred njega postavljen pre 140 godina, koji je ostao skoro nepromenjen do današnjih dana – sakupljanje raznih vojnih stvari koji su od značaja za istoriju srpske vojske i za istoriju naoružanja i ratovanja uopšte, Vojni muzej je deleći sudbinu srpskog naroda i srpske vojske, prepunu kontinuiteta i diskontinuiteta, bio i svedok svetskih ratova, pustošenja i ratova koji ga nisu zaobišli – naglasio je potpukovnik Matić.
Da bi Vojni muzej dao veći doprinos u očuvanju bogatih vojni tradicija, dodao je on, mora da nastavi da još aktivnije ostvaruje kulturnu, naučno-obrazovnu i pedagošku ulogu koju ima u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije
Svečanoj akademiji u Domu Garde na Topčideru prisustvovali su i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, verskih zajednica, institucija kulture i mnogobrojni gosti.
Vojni muzej, jedna od najstarijih ustanova kulture u Republici Srbiji, osnovan je ukazom kneza Milana Obrenovića, na današnji dan, pre tačno 140. godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.