Svečani derbi kao simbol sloge u trenucima svetskog rata 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na današnji dan pre 80 godina list Vreme pisao je o vanrednom stanju koje je proglašeno u Rumuniji uoči otkrića beživotnih tela nekoliko nekadašnjih rumunskih zvaničnika, dok se u listu Pravda mogao pročitati tekst o fudbalskom derbiju između Beograda i Zagreba koji se simbolično igrao na dan ujedinjenja.

List Vreme pisao je o nemilim događajima u Rumuniji kada su u toku noći ubijena dvojica najviših rumunskih zvaničnika, a koji su bacili ovu državu u veoma nestabilno stanje.

Pronalazak tela bivšeg predsednika vlade Jorge i ministra u vladi Madžarua izazvali su nerede širom Rumunije.

Vlada Rumunije brzo je reagovala na ova dešavanja proglašavanjem vanrednog stanja u zemlji i obećala da će kazne za bilo koje kršenje propisanih mera najoštrije kažnjavati.

Isto je predvidela i već uhapšenim za ova ubistva, disidentima, kao i mnogima koji su nastavili da izazivaju nerede i nakon proglasa vlade.

Svečani derbi kao simbol sloge u trenucima svetskog rata 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Politika generala Antoneskua koji je bio mišljenja da će uspeti da uspostavi red u zemlji vaspitnim merama i propagandom pala je na testu nakon ovih događaja, te je vlada Rumunije donela strože mere nadajući se da će na taj način uspeti u tome i time izbeći reakciju nemačkih snaga i njima uliti poverenje da je država i dalje pod kontrolom vladajućih frakcija.

Te noći uhapšeno je oko 200 rumunskih disidenata optuženih za izazivanje nemira, a neki od njih posebno i za ubistva koja su se desila te noći.

Profesor Jorga istakao se svojim negativnim stavom prema Gvozdenoj gardi, ali uprkos jasnom stavu prema novim dešavanjima u Rumuniji, vlast ga nikad nije pozvala pred zakon da za to odgovara, nesumnjivo zbog izuzetnog ugleda koji je on uživao u naučnim krugovima.

Doktor Virdžil Madžaru, bivši ministar u vladi, takođe se istakao u svojoj borbi protiv legionarskog pokreta, te su obojica, iako su se povukli iz Bukurešta, u svoje kuće u okolini grada, na kraju pali kao žrtve eksremističkih grupa protiv kojih su se borili.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda pisao je o derbiju između Beograda i Zagreba, koji je usledio dva dana kasnije, a odigran je na dan kad se obeležavalo upravo ujedinjenje u okviru zajedničke države.

Prognoze pred još jednu utakmicu između klubova ova dva grada bile su kao i uvek neizvesne. Beograd je imao dobar tim i pretpostavljalo se da može Zagrebu vratiti za poraz koji je pre toga pretrpeo u gostima.

Svečani derbi kao simbol sloge u trenucima svetskog rata 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Ipak, sam rezultat nastupajućeg meča bio je u senci simbolike koji je predstavljao dan ujedinjenja i svečanost proglašenja ujedinjenja uz još jedan derbi u uslovima svetskog rata.

„Dokaz sloge među braćom“ glasio je podnaslov ovog teksta dodatno naglašavajući poseban značaj ovog meča baš na taj dan u trenucima rasplamsavanja rata.

„U času kad zlo vreba okolo, bilo je neophodno da se otvoreno ispolji povezanost naših srodnih i sudbinski spojenih duša“ pisao je list Pravda.

Od igrača na terenu se svakako očekivala odlučna borba do pobede onog jačeg, oštra ali pravična i u sportskom duhu.

Igrači ne treba da budu vođeni niskim strastima koje bi navijači možda očekivali od njih, te se isto ponašanje očekivalo i od gledalaca.

Vatrenost igrača neće preći granicu i oskrnaviti tako svečan dan obeležavanja ujedinjenja, pisalo je u tekstu.

Više o tome može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari