Ovim činom otvaranja verske škole Prijepolje još dodatno dokazuje da je grad nacionalne i verske tolerancije. Svako obrazovanje pomaže mladima da se uključe u savremene tokove života, nađu svoje mesto u društvu i izbegnu sve poroke i negativne posledice kojih, takođe, u savremenom dobu ima mnogo, rekao je Dragoljub Zindović, predsednik prijepoljske opštine prekjuče na svečanosti u ovom gradu upriličenoj povodom otvaranja srednje ženske „Bakije hanume“ medrese, u prisustvu verskih velikodostojnika Islamske zajednice Srbije na čelu sa njenim poglavarom reis-ul-ulemom Ademom Zilkićem, predstavnika Vlade Srbije, Srpske pravoslavne crkve, zvanica i gostiju iz zemlje i inostranstva, kao i imama i vernika koji su u podeljenoj IZ na Zilkićevoj strani.


– Učešće Ministarstva prosvete i Vlade Srbije kroz podršku koju su dali i daju otvaranju ove vjerske škole u Prijepolju govori da se u Srbiji stvara jedna nova politička klima i uslovi u kojima svi mogu da iskazuju svoje vjerske slobode i ostvaruju građanska i ljudska prava, naglasio je ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin i dodao da „Bošnjaci ovde grade harmoniju i da je i u njihovom interesu da razvijaju dobre međususedske odnose sa Srbima, Crnogorcima i svim drugim građanima koji ovde žive.

– Za nas u Sandžaku ovo je jedan od najznačajnijih događaja sa aspekta budućnosti mladih, njihovih porodica i društva u celini. Otvaranje medrese predstavlja veoma važan čin koji svedoči o utemeljenosti islamske kulture na ovim prostorima, ali istovremeno i o demokratskom sazrijevanju našeg društva i države kao i jačanju multikulturalnosti našeg bića, istakao je vrhovni poglavar Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić. On je rekao da „muslimani sa ovih prostora pamte teške slike naše prošlosti i lijepe prilike naše budućnosti. Neke slike su nam stvarali drugi, a neke mi sami. Bolno je naše sjećanje na otmice i stradanja, ubistva i silovanja, a još je bolnije sjećanje na sve one slike koje smo sami stvarali, mrzeći se, svađajući se i ružnim riječima jedni druge nazivajući. Bolno je sjećanje i na 1941. godinu kada je medresa ovdje prestala da radi, kao i na 1956. godinu kada je do temelja porušena“. Zilkić je izrazio želju i nadu da se ružne slike iz prošlosti nikada i nikome ne dogode i ponove, a da „lijepi komšiluk bude sveta norma koja će osigurati slobodu i napredak našoj djeci“ i podsetio na sveto pravilo vernika da se „drugima želi ono što i samom sebi“.

„Bakije hanume“ medresa u Prijepolju u kojoj je već počela verska nastava za jedno žensko odeljenje, izgrađena je sredstvima IZ Srbije i vernika, uz pomoć i podršku zvaničnika i naroda Republike Turske, Republike Srbije, Udruženja Prijepoljaca u BiH, lokalne zajednice i ljudi rođenih u polimskom i sandžačkom kraju, a koji danas žive daleko od svog zavičaja. Izgrađena je na uvakufljenom zemljištu, darovanom od hadži Kemala i njegove supruge Paše Mujagić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari