Svedok na suđenju Tačiju: OVK kod Orahovca ubijala Albance proglašene za kolaborante 1foto EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Zaštićeni svedok optužbe izjavio je danas, na haškom procesu bivšem komandantu OVK Hašimu Tačiju (Hashim Thaci), da je, tokom rata na Kosovu, obišao više štabova OVK u okolini Prizrena, gde je saznao da su u selu Drenovac kod Orahovca ubijani Albanci koje je OVK proglasila za „kolaborante“.

Tači i članovi Glavnog štaba OVK Kadri Veselji (Veseli), Redžep Seljimi (Rexhep Selimi) i Jakup Krasnići (Krasniqi) optuženi su za ratne zločine nad Albancima, Srbima i Romima, 1998-99, u više od 40 pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji.

Svedok, čiji je identitet zaštićen šifrom 4325, iskaz daje na zatvorenoj sednici, a prema kratkom sažetku njegove izjave, koju je u sudnici pročitao tužilac, on je štabove OVK obilazio kao sekretar tela čije je ime redigovano.

„Svedok opisuje šta je video i čuo na svakoj od tih lokacija, uključujući i informacija o zatvorenicima, i identifikuje komandante OVK…“, piše u sažetku.

U jednom od štabova OVK, svedok je dobio informaciju da su osobe „koje je OVK ubila u Drenovcu“ kod Orahovca bile „kolaboranti“.

Prema optužnici, u Drenovcu je bio jedan od pritvora u kojima je OVK nezakonito držala, mučila i ubijala Albance koje je proglasila za saradnike srpskih vlasti, Srbe i Rome.

Svedok 4325 je izjavio i da je ubrzo napustio Kosovo i otišao u Albaniju, ali da su ga tamo uhapsili vojnici OVK.

U junu 1999. svedok se na Kosovo vratio istog dana kada je u pokrajinu ušao Kfor i video je da su članovi OVK preuzeli vlast u Prizrenu i u Gnjilanu.

Svedok je opisao šta je tada video u tim mestima.

U nastavku procesa, svedoka unakrsno ispituju branioci optuženih.

Na današnjem zasedanju, raspravno veće predsedavajućeg Čarlsa Smita (Charles Smith) izrazilo je zabrinutost zbog najave američkog advokata Grega Kihoa (Kehoe) da će otkazati punomoćje prvooptuženom Tačiju.

Kiho je zahtev za razrešenje podneo 19. januara, uz obrazloženje da Tači „nije ispunio obaveze“ prema njemu i petoro njegovih saradnika.

Veće će o tom zahtevu raspravljati sutra, po okončanju iskaza svedoka, ali će i to zasedanje biti zatvoreno za javnost.

Sudije će, potom, u dogledno vreme odlučiti da li će prihvatiti zahtev i razrešiti advokata Kihoa.

U 10 tačaka, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići optuženi su za: progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje (dve tačke) i ubistva (dve tačke).

Optužnica Tačija (55), Veseljija (56), Seljimija (52) i Krasnićija (73) tereti za zlodela počinjena u 42 nelegalna pritvora OVK na Kosovu i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 98 ubijeno, od marta 1998. do septembra 1999.

Pre početka suđenja, tužioci su imenovali 75 ubijenih, od kojih je
51 osoba srpske nacionalnosti, 23 žrtve su Albanci, a jedna je Rom.

Krivična dela iz optužnice kvalifikovana su, u šest tačaka, kao zločini protiv čovečnosti, a u četiri tačke kao ratni zločini.

Za te zločine, po optužnici, Tači i saoptuženi snose i individualnu i komandnu odgovornost.

Prema optužnici, Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići bili su učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Cilj tog zločinačkog poduhvata bilo je preuzimanje kontrole nad celim Kosovom nasiljem nad svima koje je OVK smatrala protivnicima – Srbima, Romima i Albancima proglašenim za „izdajnike“, „špijune“ i „kolaborante“ sa srpskim vlastima.

Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri OVK: Azem Sulja (Syla), Ljah Brahimaj (Lahi), Fatmir Ljimaj (Limaj), Sujelman Seljimi (Sylejman), Rustem Mustafa (Rustem), Šukri Buja (Shukri), Ljatif Gaši (Latif Gashi) i Sabit Geci.

Optuženi su, u vreme obuhvaćeno optužnicom, bili članovi Glavnog štaba OVK: Tači kao politički komesar, kasnije i zapovednik, Veselji kao šef obaveštajne službe, Seljimi kao glavni operativac, a Krasnići kao zamenik komandanta i portarol.

U privremenoj vladi Kosova, proglašenoj u martu 1999, Tači je bio premijer, Veselji minista za obaveštajne poslove, Seljimi ministar unutrašnjih poslova, a Krasnići portarol.

Svi optuženi, koji su uhapšeni na Kosovu 4. i 5. novembra 2020, u prvom pojavljivanju pred sudom, od 9. do 11. novembra te godine, izjavili su da nisu krivi za zločine iz optužnice.

Tači i saoptuženi su od hapšenja u sudskom pritvoru u Sheveningenu (Scheveningen), a sud je više puta odbio njihov zahtev da budu privremeno oslobođeni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari