Don Eneker Vonije, sveštenik iz Bekfasta, punih 30 godina zidao je crkvu, uz pomoć mlađih sveštenika.
Kada je crkva konačno bila završena i skinuta i poslednja skela sa nje, don Eneker je umro, piše list Vreme.
Njegovo telo ležalo je tri dana u crkvi i svet je sa svih strana dolazio da oda poštu svešteniku, koji se ceo život odricao nepotrebnih stvari kako bi ispunio svoj san i sazidao crkvu.
Preminuo u svojoj 63. godini, kada je njegov san bio ispunjen.
List Vreme piše i da su američki naučnici odlučili da svom narodu poklone novi patent, na ulazu u 1939. godinu.
Naime oni su osmislili način da prave čarape od uglja i ricinusovog ulja, za koje tvrde da će biti „nepoderive“.
Ove čarape još nisu puštene u prodaju, ali njihov patent je obezbeđen u Americi.
Dr Mejo Kalvert, poznati američki hemičar, izjavio je da se od uglja i ricinusovog ulja dobija jedna prozračna tečnost od koje se prave svileni konci koji su mnogo jači i elastičniji od prirodne svile.
Baš ta elastičnost doprineće da se petlje sa čarapa ne opuštaju.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Pravda donosi vest da je japansko Ministarstvo unutrašnjih poslova naredilo svim redakcijama i časopisima, kao i izdavačima knjiga da ubuduće najstrože pripaze na izdanja, u kojima se nešto govori o Kinezima.
Treba izbegavati svaku uvredljivu reč i aluziju, koje bi mogle vređati ponos i nacionalnu svest Kineza.
Isto tako je japanskim listovima zabranjeno i da objavljuju karikature kineskih državnika i vojskovođa, a ni druge karikature koje bi vređale Kineze.
Vlasti u Japanu će najstrože kažnjavati sve one koji se ne budu pridržavali ove naredbe, piše list Pravda pre 80 godina.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.