Američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je juče da međunarodna zajednica mora da reaguje posle nalaza međunarodnih istražitelja da je severnokorejska podmornica 26. marta potopila južnokorejski vojni brod Čeonan. „To je bila neprihvatljiva provokacija Severne Koreje i međunarodna zajednica ima obavezu i dužnost da reaguje“, rekla je Klintonova novinarima posle razgovora sa liderima Južne Koreje u Seulu.

Američka zvaničnica je, ne navodeći detalje, naglasila da potonuće Čeonana i smrt 26 mornara „zahtevaju snažnu, ali odmerenu reakciju“. Ona je dodala da će SAD održati konsultacije sa Južnom Korejom i članicama Saveta bezbednosti UN koje mere bi bile prikladne, ali nije želela da govori o rokovima. „Imamo veliko poverenje u lidere Južne Koreje , i podržaćemo njihovu odluku o tome kako i kada treba reagovati“, poručila je Klintonova. Državna sekretarka SAD je provela nekoliko sati u Seulu gde je sa liderima Južne Koreje razmatrala moguće odgovore međunarodne zajednice na krizu nastalu posle torpediranja južnokorejskog broda. Klintonova je međunarodnu istragu o potonuću Čeonana nazvala „veoma temeljnom, visoko profesionalnom i veoma ubedljivom“. Ona je dodala da su i SAD i Južna Koreja ponudile Kini „dodatne informacije o tom događaju“.

Seul je preduzeo oštre mere protiv severnog suseda, uključujući zabranu prolaza severnokorejskim trgovačkim brodovima. Predsednik Južne Koreje Li Mjung Bak je najavio da će njegova zemlja tražiti da Pjongjang zbog torpediranja Čeonana bude kažnjen u Savetu bezbednosti UN, što je podržao i generalni sekretar UN Ban Ki Mun koji je naveo da očekuje da Savet preduzme „mere prikladne ozbiljnosti situacije“. Severna Koreja, s druge strane, opovrgla je da stoji iza incidenta i zapretila je da će se „osvetiti“ ako protiv nje budu preduzete neke mere. U tom kontekstu, Pjongjang je prekinuo sve odnose i komunikaciju sa južnim susedom i najavio da će proterati sve državljane Južne Koreje zaposlene u zajedničkom industrijskom parku u pograničnom gradu Kesongu.

Potonuće broda Čeonan najveći je incident u odnosima dveju država od Korejskog rata koji je trajao od 1950. do 1953. godine i okončan je obustavljanjem neprijateljstava, ali dve države nikada nisu sklopile mir.

Kina ponovila poziv na dijalog

Peking – Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je ponovilo poziv na uzdržanost i za dijalog u rešavanju problema na Korejskom poluostrvu. „Smatramo da je dijalog poželjniji od konfrontiranja“, rekao je pomoćnik ministra Zang Zijun. Peking koji je u dobrim odnosima sa Pjongjangom, najavio da će napraviti sopstvenu procenu incidenta koji se dogodio 26. marta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari