Liberalni katolici i ženske organizacije izrazili su nezadovoljstvo zbog odluke Vatikana da imenovanje pripadnica lepšeg pola proglasi jednim od najvećih prestupa u crkvenom zakonu. Prema novim pravilima, takvo imenovanje svrstano je u istu kategoriju kao seksualno iskorišćavanje maloletnika i jeres. Istovremeno, ističe se da će žena koja pristane da bude postavljena za sveštenika, kao i biskup koji to uradi, biti isključeni iz verske zajednice.
U dokumentu pod nazivom „Norme o najtežim deliktima“, pokušaj postavljanja žene za sveštenika navodi se kao „ozbiljan prekršaj protiv vere“. Istovremeno, nova pravila „predviđaju ubrzanu proceduru za hitne i ozbiljne slučaje“, kao što je jeres, otpadništvo od vere i šizme. Nedavno usvojena procedura takođe predviđa uvođenje dela „potpornografije“, što se odnosi na zabranu posedovanja dokumenata o mladima ispod 14 godina starosti.
Vivijen Hejz, predstavnica organizacije Ženski centar za obezbeđivanje resursa, smatra da potez Vatikana zatvara vrata za dijalog o pravima žena da stupe na značajne položaje. „Katolička crkva moraće da prizna da ne doživljava ženska prava kao nešto što može ići uporedo sa verom“, kazala je. Štaviše, Britanski Gardijan ocenjuje da je Vatikan doneo tu odluku nekoliko dana nakon što je Anglikanska crkva napravila dodatne korake ka mogućem imenovanju žena za biskupe. Ilustracije radi, Italijanka Marija Longitano postala je prva žena sveštenik u toj državi, nakon što se u maju zaredila u anglikanskoj crkvi. Udata 35-godišnja učiteljica, pripadnica otcepljene Stare katoličke crkve Isusa iz Nazareta, izrazila je nadu da će njen primer razbiti predrasude koju Rimokatolička crkva ima prema ženama sveštenicima. S druge strane, papa Benedikt XVI slovi za glasnog protivnika takvog poteza, a sličan stav imao je njegov prethodnik, Jovan Pavle II, koji je zabranjivao zvanične rasprave o toj temi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.