"Svi, ne samo oni u 'Gotam sitiju'": Sagovornici Danasa o izjavi Đilasa da nakon promene vlasti mora da se proveri poreklo novca vlasnika nekretnina u "Beogradu na vodi" 1Foto: Miloš Obradović/Danas

Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas izjavio je da će po promeni vlasti svi oni koji imaju nekretninu u „Beogradu na vodi“ morati da dokažu poreklo novca, sa čime su saglasni i sagovornici Danasa, ali ističu da je neophodno da se menja i Zakon o utvrđivanju porekla imovine, čiji su efekti za sada, kako kažu, poražavajući.

Podsetimo, Đilas je, osvrćući se na kritike da je i sam dok je vodio Beograd podržao projekat „Beograd na vodi“, istakao da to nema veze sa ovim što je SNS napravio.

„Projekat Beograda na vodi koji je bio predstavljen nema nikakve veze sa onim što je u međuvremenu urađeno. Lako je proverljivo da na maketi koju je pokazivao Aleksandar Vučić nema nijednog jedinog objekta koji je u ovih desetak godina napravljen, niti je tada bilo ko pominjao ukidanje železničke stanice, rušenje Starog savskog mosta i Beogradskog sajma, promenu trasa beogradskog metroa, zgrade od 20 spratova… Da ne govorimo o činjenici da je arapskim partnerima bukvalno poklonjeno 68% vlasništva svega što se u ovom delu grada izgradi. Ovaj projekat je prava slika SNS vlasti – kršenje zakona, korupcija, promena izgleda Beograda u skladu sa onim kako naprednjaci zamišljaju da Beograd treba da izgleda. Jedino u Beogradu na vodi je moguće kupiti stan bez dokaza o poreklu novca. Po promeni vlasti svima koji su tamo kupili nekretninu biće traženo da daju dokaz o poreklu novca. Ko ne bude mogao da ga dostavi nekretnina će mu, u skladu sa zakonom o poreklu imovine, biti oduzeta”, naveo je Đilas u intervjuu za Novu.

Rakić: Beograd na vodi simbol korupcionaškog režima

Osim što smatra da je “Beograd na vodi simbol korupcionaškog režima”, Dragana Rakić, potpredsednica Demokratske stranke ocenjuje za Danas i da je “Srbija puna projekata koji su poput “Beograda na vodi” služili da se obogate Vučići i vladajuća klika”.

"Svi, ne samo oni u 'Gotam sitiju'": Sagovornici Danasa o izjavi Đilasa da nakon promene vlasti mora da se proveri poreklo novca vlasnika nekretnina u "Beogradu na vodi" 2
foto FoNet Ana Paunković

– Zato istraga mora da obuhvati sve poslove koju su basnoslovno plaćeni novcem građana. U tom smislu prioritet istrage mora biti zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, a onda i sve ostalo – ističe Rakić.

Lakić: U Beogradu na vodi imaju nekretnine oni koji su na čudan način došli do bogatstva

Komentarišući izjavu Đilasa, advokat Nikola Lakić kaže da ohrabruje najava da će se u Srbiji ispitati poreklo imovine nakon promene režima Aleksandra Vučića, ali ističe da bi se do toga došlo, osim nespornih promena mora da dođe i do promene Zakona o utvrđivanju porekla imovine kao i jačanja institucija koje bi se bavile primenom tog zakona.

Nikola Lakić
foto FoNet Milica Vučković

– Danas u Beogradu na vodi svoje nekretnine imaju osobe koje su na čudan način došle do svog bogatsva. Tako svoje nepokretnosti imaju direktori kineskih kompanija koje učestvuju u brojnim građevinskim projektima širom Srbije, prodavci oruža, članovi organizovanih kriminalnih grupa kao i neke osobe iz vrha režima. Ako ova vlast nije spremna da izvrši proveru i utvrdi poreklo novca kod takvih i sličnih osoba, jer se prljavim novcem finansira izgradnja Beograda na vodi, onda neka buduća vlast mora to da uradi, ne samo zbog činjenice da se utvrdi odakle tim osobama novac, već i da se utvrdi da li je taj novac nezakonito izvlačen kroz razne koruptivne radnje iz budžeta, kao i da li je u tome učestvovao neko iz režima Aleksandra Vučića – ukazuje Lakić.

Janković: Dokaz o poreklu imovine da pruže svi, ne samo oni u „Gotam sitiju“

I advokat Miloš Janković smatra da je vreme da se donese novi zakon, ali i da se dokazivanje porekla imovine odnosi na sve građane.

– Možda može delovati revolucionarno, ali smatram da je neophodno da svi građani Srbije, ne samo oni koji su kupili stanove u Gotam sitiju (tzv. Beograd na vodi), pruže dokaze o poreklu imovine. Očigledno je da je u poslednjih dvadesetak godina došlo do enormnog bogaćenja značajnog broja pojedinaca, najčešće interesno povezanih sa nosiocima vlasti, dok je ogromna većina građana osiromašena i dovedena do ruba egzistencije – navodi Janković za Danas.

"Svi, ne samo oni u 'Gotam sitiju'": Sagovornici Danasa o izjavi Đilasa da nakon promene vlasti mora da se proveri poreklo novca vlasnika nekretnina u "Beogradu na vodi" 3
foto (BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD)

Iako u Srbiji postoji Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu i u Poreskoj upravi obrazovana posebna organizaciona jedinica za obavljanje poslova određenih tim zakonom, Janković ocenjuje da je poražavajuće da su efekti toga potpuno nezadovoljavajući.

– Očigledno je da je potrebno doneti nov Zakon i poslove na njegovom sprovođenju, kao i nadzor nad njegovim sprovođenjem, poveriti samostalnom, odnosno nezavisnom državnom organu. Svi oni čija ukupna vrednost imovine, korigovana njenom nabavnom cenom, nekoliko puta prevazilazi vrednost ukupnih prijavljenih i oporezovanih prihoda, umanjenih za standardne troškove života, trebalo bi da plate porez na taj deo imovine po progresivnoj stopi – navodi naš sagovornik.

Janković ističe da bi se na ovaj način u određenoj meri ispravila nepravda koja je naneta većini građana Srbije.

Jovanović: Provetiti nekretnine preko pola miliona evra u svim naseljima

"Svi, ne samo oni u 'Gotam sitiju'": Sagovornici Danasa o izjavi Đilasa da nakon promene vlasti mora da se proveri poreklo novca vlasnika nekretnina u "Beogradu na vodi" 4
Foto: BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV

Ideju Dragana Đilasa podržava i direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović, međutim on smatra da proveru porekla imovine treba proširiti na vlasnike svih nekretnina u vrednosti preko pola miliona evra, bez obzira u kom se naselju nalaze.

– Treba posebno proveriti one koji nemaju registrovana preduzeća sa zaposlenima i zvanično prijavljenim profitom. U prvoj fazi treba proveriti sva lica koja su bila ili su još uvek nosioci javnih funkcija, kao i sva lica koja su sa njima poslovno ili porodično povezana – navodi Jovanović za Danas.

Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu Narodna Skupština usvojila je 29. februara 2020. godine, u cilju otkrivanja odnosno utvrđivanja postojanja nezakonito stečene imovine i njenom oporezivanju. Izmene zakona usvojene su godinu dana kasnije, a primenjuje seod 12. marta 2021. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari