Tači: Za lobiranje oko 1,2 miliona dolara 1foto:www.president-ksgov.net

Predsednik Kosova Hašim Tači angažovao je jednog od najuticajnijih lobista u Trampovom Vašingtonu, Brajana Balarda, i plaća ga 52.000 dolara mesečno, oko 1,2 miliona dolara koliko traje dvogodišnji ugovor, piše Politiko.

Iz Predsedništva Kosova kažu da će ova kompanija podržati inicijative Kosova koje se tiču suočavanja s prošlošću, da će pomoći kreiranju nove dinamike u procesu pomirenja, ali i u drugim procesima kao što je modernizacija i transformacija Bezbednosnih snaga Kosova u multietničke snage.

Kosovo američke lobističke kompanije plaća od 1992., na osnovu zvanično dostupnih dokumenata.

Kosovski analitičari smatraju da se potreba za lobiranjem tokom devedesetih ne može upoređivati sa onom danas. Nekada se to radilo u korist države, a danas u korist pojedinaca.

Ugovor između Predsedništva Kosova i lobističke firme ‘Balard Partners’ potpisan je 22. decembra 2017. i ova firma je zadužena za savetovanje i zastupanje Kosova oko određenih pitanja ispred vlade SAD, kao što su unapređenje odnosa Kosova i Sjedinjenih Država, ojačavanje demokratskih institucija, unapređenje ekonomskih razvojnih inicijativa i integracija Kosova u evroatlanskim strukturama i dr.

Predsednik firme Brajn Balard, koji ima čićne odnose sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, 22. aprila je na Floridi sa Trampom kratko razgovarao o odnosima sa Kosovom i preneo mu zahtev kosovske ambasadorke u SAD Vljore Ćitaku da se sastane sa Hašimom Tačijem, piše Politiko.

S obzirom na to da su lobisti koji predstavljaju strane vlade ili političke partije zakonski obavezni da se izjasne za koga lobiraju, ovo je sada i deo spisa američkog Ministarstva pravde.

Balard je nakon njegove pobede Trampa na predsedničkim izborima otvorio kancelariju u Vašingtonu.

Politiko piše da Balard nastavlja da sakuplja donacije za Trampa za sledeće izbore.

Na osnovu zvaničnih dopisa Ministarstva pravosuđa, ova kompanija lobira za Kosovo od 2017, a od Kosova, Dominikanske Republike i Turske je u toku te godine zaradila 1,8 miliona dolara.

Unutar Sjedinjenih Država klijenti Balard Partnersa su Amazon, Amerikan eirlajnsa, Uber i mnogi drugi.

Jedan od partnera u Balard Partnersu je i Džejmes Rubin, bivši asistent državnog sekretara u Klintonovoj administraciji.

Na osnovu zvaničnog dopisa Ministarstvu pravde, ova lobistička kompanija je do sada u nekoliko navrata obaveštavala pojedince u američkoj vladi o aktuelnim događajima i vestima na Kosovu.

Iz Predsedništva Kosova rekli su Radio Slobodna Evropa da je ugovor sa Balard Partnersom postignut u skladu sa svim predviđenim procedurama. Dodaju da je lobiranje u jakim državama neophodno za mladu državu kao što je Kosovo, uzimajući u obzir da se država i konsoliduje.

„Ova kompanija će samo pomoći produbljivanju bilateralnih odnosa, privlačenju investicija, održavanju pažnje američke administracije na Kosovo i državne prioritete zemlje“, dodaje se u pismenom odgovoru.

Pre Balarda, za Kosovo je lobirao Toni Podesta, brat DŽona Podeste, šefa osoblja u administraciji Bila Klintona, a kasnije šefa kampanje Hilari Klinton.

Kosovo je Podesta Grupi plaćalo oko 50 hiljada dolara mesečno za lobing.

Ministarstvo spoljnih poslova Kosova je 2017, u vreme kada je na čelu bio Enver Hodžaj angažovalo i advokatsku firmu Alston & Bird LLP radi pružanja strateškog savetovanja u odnosima Kosova sa američkom vladom i Kongresom.

Na osnovu potpisanog jednogodišnjeg ugovora, Kosovo je ovoj firmi platilo 780.000 dolara. Ugovor je trajao 01.03.2017. do 28.02.2018, a u ime kompanije potpisao ga je senator Robert Dol. Ista ta firma, odnosno Robert Dole, imala je jednogodišnji ugovor sa Kosovom u vrednosti od 360.000 dolara 2003. godine. Na čelu Kosova tada je bio Ibrahim Rugova.

Kosovski publicista i glavni i odgovorni urednik dnevnika Koha Ditore Agron Bajrami kaže da postoji znatna razlika kada je u pitanju potreba za lobiranjem pre nezavisnosti Kosova i danas. Ranije se to radilo kako bi se privukla međunarodna pažnja na Kosovo, a danas se to radi iz ličnih potreba.

„Ovo danas, mislim da je to lobiranje – ne za interes države kao takve – već za interes onih koji su na vlasti. NJima trebaju direktne veze i kontakti sa raznim nivoima vlasti u Americi, naročito sa Belom kućom i mislim da je to primarna misija ovog lobinga. To nije nešto što javnost na Kosovu gleda pozitivno“, rekao je on.

On dodaje da se bespotrebno troši novac s obzirom da Kosovo danas ima i zvaničnu diplomatsku vezu sa SAD. Naglašava da ljudi koji vode državu, kao što su predsednik Tači ili premijer Haradinaj, imaju potrebu da se sastaju sa visokim zvaničnicima, a pre svih sa predsednikom SAD.

„Mislim da je u tome ta lična potreba da se preko lobinga, za javnost ovde, ali možda i svetsku, pokažu kao veliki prijatelji američkih zvaničnika. To je za ličnu dobit i potrebu te u tom smislu mislim da to ne pomaže mnogo državi.

Naročito kada su na Kosovu izbori, onda razni političari pokušavaju da se predstave u javnosti kao neko ko je dobar prijatelj sa zvaničnicima u Vašingtonu i mislim da troše dosta para da dobiju mogućnost da se slikaju, da idu tamo, i u toj igri su veoma važni lobisti koji mogu da aranžiraju takve sastanke. Ali i to nije u interesu države već pojedinaca ili koji su na vlasti ili koji bi želeli da dobiju vlast“, ocenjuje Bajrami.

No, Kosovo nije jedino u regiji koji plaća američko lobiranje.

Dešavalo se da i Kosovo i Srbija plaćaju istu lobističku kompaniju, kao što je bila Podesta Grupa. Ova grupa je sa Srbijom 2011. sklopila jednogodišnji ugovor u vrednosti od 100.000 dolara mesečno. Godinu dana kasnije Kosovo je angažovalo Podestu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari