Kao sve demokratske zajednice, i Crna Gora se ne može graditi na nečemu „protiv“, na zabranama, već na pozitivnim emocijama, pozitivnim pravnim rešenjima i politikama – rekao je za Danas Miodrag Vuković, član Predsedništva Demokratske partije socijalista, komentarišući izjavu predsednika Crne Gore Filipa Vujanovića da „nikad nije verovao da Crna Gora budućnost može graditi na antisrpstvu“.


– Apsolutno se slažem. Budućnost Crne Gore ne može se graditi na antisrpstvu, anticrnogorstvu, antialbanstvu, niti na antihrvatstvu – rekao je Vuković. On navodi da je u prvom programu DPS-a bila rečenica gotovo identična Vujanovićevoj izjavi. Vujanović je za nedeljnik BH Dani rekao da zna da je zbog svog stava da Crna Gora budućnost ne može graditi na antisrpstvu „plaćao cenu i bio kritikovan od strane crnogorskih ekstremista“.

– Kada smo početkom 90-ih stvorili DPS, bio je to skup različitih politika i ideologija. Napadali su nas i „jaki Srbi“ i „jaki Crnogorci“, a loše naslage tradicije i podvojenost ne mogu se izlečiti za jednu generaciju – kaže Vuković.

Naravno da se budućnost jedne države ne može graditi na negiranju druge, predsednik Vujanović je u pravu, kaže za Danas Draško Đuranović, glavni i odgovorni urednik Portala Analitika.

– Problem je što Vujanović ne imenuje tačno ljude koje naziva „crnogorskim ekstremistima“, a koji kritikuju, kako je rekao, taj njegov stav. Ovako, ostaje da se oni sami prepoznaju, pa mi ta izjava više liči na političko pozicioniranje nego na stvarnu brigu o budućnosti Crne Gore – kaže Đuranović.

Vuković se slaže s Vujanovićevim stavom da je predsednik Srbije Boris Tadić više puta uvažio nezavisnost Crne Gore. Vujanović je rekao da je Tadić „uprkos volji tadašnjeg premijera Srbije Vojislava Koštunice“, priznao rezultate crnogorskog referenduma i došao u Podgoricu da čestita nezavisnost.

Vuković, međutim, iako uvažava činjenicu čestitanja u Podgorici, navodi da predsednik Srbije „istovremeno podržava politiku Vlade Srbije koja je usvojila velikodržavni projekat“ kada je reč o odnosu prema dijaspori.

– Tadić nije neiskusan političar, pa da negira nezavisnost države, članice Ujedinjenih nacija. Ali druga tema o kojoj Vujanović ništa nije rekao jeste da li crnogorska politika trpi pritisak od Beograda. Lider DPS-a Milo Đukanović je rekao da se Tadićev savetnik Mlađan Đorđević direktno meša u crnogorsku politiku, pa se postavlja pitanje da li Vujanović ne veruje sopstvenom šefu partije ili više veruje predsedniku Srbije – kaže Draško Đuranović.

– Đukanović nikad nije rekao da Tadić negira nezavisnost Crne Gore – kategoričan je Miodrag Vuković dok govori o ocenama svog partijskog šefa koje su u beogradskoj javnosti tumačene kao kritika na račun Tadića.

Đukanović je krajem avgusta rekao da „ispod površine onoga što su oficijelni stavovi predsednika Srbije ili nekog ministra iz Vlade Srbije, postoje i dalje veoma moćni, veoma uticajni politički, ideološki centri u Srbiji, koji se do danas ne mire sa crnogorskom nezavisnosti“, te da „sa izuzetkom vremena Zorana Đinđića, manje-više svaka državna vlast koketira sa tim centrima moći“.

– Na svakih nekoliko meseci Vujanović ističe razlike svoje politike u odnosu na Đukanovićevu i politiku Socijaldemokratske partije – kazao je za Danas Neđeljko Rudović, zamenik glavnog i odgovornog urednika Vijesti.

Najnovije izjave crnogorskog predsednika koje se odnose na Srbiju samo su „nastavak javnih Vujanovićevih zalaganja koja su intenzivirana u poslednjih godinu i po, nako što je Đukanović prvo najavio svoje povlačenje iz Vlade, pa se i povukao“, rekao je Rudović, dodajući da se Vujanović od tada u javnosti ograđivao od Đukanovićeve politike spram Srbije, SPC i Tadića.

On navodi dve teorije o Vujanovićevom „ograđivanju“.

– Prva je da u dogovoru sa Đukanovićem priča prosrpsku priču za Srbe koji glasaju za DPS. Druga, čini mi se realnija, jeste da sebi priprema teren za eventualnu odstupnicu ako mu bude bila potrebna. Vujanović i Svetozar Marović, posebno pošto je otvoren slučaj Zavala, znaju da ne mogu računati na dominantne pozicije u DPS-u i da Đukanović pokušava da ih izoluje i neutrališe. On ne želi da njima prepusti najveću moć, već ljudima koji su mu bliski i koji mu neće okrenuti leđa, pre svih premijeru Igoru Lukšiću – objasnio je Rudović

Vujanović, prema njegovom mišljenju, traži način da izbegne političku smrt, jer predsednički mandat mu ističe za godinu i po.

– Posle toga ostaje potpredsednik DPS-a, a dosadašnja praksa pokazuje da on neće moći da računa na mesto premijera. Izdvajanje dela DPS-a i ulazak u savez sa prosrpskim strankama koje su glavni deo opozicije za Vujanovića je šansa da ostane važan akter na političkoj sceni. Vujanović zato čini sve da postane blizak dominantnom delu opozicije – zaključio je Rudović.

Šta je sporno u himni

Podgorica – Izjava Filipa Vujanovića za BH dane da ne sluša sa istim emocijama ceo tekst crnogorske državne himne naišla je na oštra reagovanja u vladajućoj koaliciji, prenela je Beta. Funkcioner SDP-a Raško Konjević je pozvao Vujanovića da iskoristi svoje predsedničke mogućnosti i da pokrene postupak za promenu državne himne ili da podnese ostavku. Vujanović je jedini pedsednik neke države na svetu koji nema potpuni osećaj zadovoljstva kada se intonira državna himna, ocenio je Konjević. Portparol DPS-a Rajko Kovačević je ocenio da svako mora da uvažava državne simbole, a sa kojom „količinom emocija“ to čini, to je lična stvar svakoga. Crnogorska kulturna mreža pozvala je Vujanovića da se izvini građanima, dok je predsednik DANU Božidar Nikolić ocenio da izjavom koja „ne priliči državniku“ Vujanović koketira sa opozicijom, objavili su juče mediji u Podgorici.

Vujanović je rekao da ne sluša „sa istim emocijama“ sve četiri strofe državne himne. Dve, kako je rekao, sluša sa zadovoljstvom, a „dve zato što je obavezan“. Vujanović je, s tim u vezi, dodao da „nema razumevanje za stihove čiji je autor čovek koji ne pripada antifašističkoj tradiciji Crne Gore“. Poslednje dve strofe himne napisao je kvisling iz Drugog svetskog rata Sekula Drljević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari