Tahometar – novi izum koji sprečava nesreće 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Mladi šofer Sven Johansen, koji je posle jedne automobilske nesreće prevezen u bolnicu u Vesterviku, na neočekivan način je zaradio milion dinara – ležeći u bolničkoj postelji, piše list Vreme pre 80 godina.

Tahometar – novi izum koji sprečava nesreće 2Kako mu je u bolnici, gde se oporavljao bilo dosadno, odlučio je da se posveti trkačkom sportu, koji ga do tada uopšte nije interesovao.

On je revnosno studirao izveštaje sa trka i, preko posrednika, se redovno kladio. Na početku je gubio ili dobijao manje iznose, ali kada je počeo da “secuje” na autsajdere, njegov sreća se naglo okrenula.

Kako je bio jedini čovek koji se kladio na jednog starijeg trkačkog konja, koji je, na veliko iznenađenje svih, stigao prvi, njegova dobit je bila okruglo milion dolara.

Ova sreća izazvala je veliku senzaciju u svim medijima u Švedskoj, prenosi dopisnik lista Vreme.

S druge strane, u krugovima američkih automobilista pojavio se “pre izvesnog vremena” tahometar – originalan izum koji upozorava automobiliste na opasnosti od preterano brze vožnje.

Čim tahometar zabeleži izvesnu brzinu, gramofonska ploča se automatski pokrene i tada glasogovornik stupa na dejstvo.

Ako brzina prelazi 60 kilometara na sat, jedan simpatičan ženski glas ljubazno izgovori reči: “Ne zaboravite da je ovo brzina dopuštena samo na drumu!”

Čim brzina pređe 75 kilometara na sat, isti glas kaže: “Vi ste gospodar volana, ali setite se da ima i drugih automobilista koji voze vrlo neoprezno.”

Kad se dostigne 80 kilometara na sat, glas upozorava da se kontrolišu kočnice, a kod 100 kilometara na sat govori vozaču da je sam odgovoran za sve što će se eventualno desiti.

Ako automobilista i dalje povećava brzinu, glas se menja, moli, preti, a kod brzine od 130 kilometara na sat čuje se kao iz groba: “Bože, oprosti mu!”

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Tahometar – novi izum koji sprečava nesreće 3Engleska je već poodavno poznata kao zemlja, koja voli da u svoje zakonodavstvo unosi notu humanosti i demokratije. Sve se čini da se kažnjeni krivac ili zločinac ne oseća toliko nelagodno na robiji i da ne izgubi svoje ljudsko dostojanstvo, piše list Pravda 21. decembra 1938. godine.

Do skora su se neposlušna deca u Engleskoj batinala i morala su da skidaju pantalone odnosno suknjice. U Engleskoj i danas postoji kazna batina za rđavu, laži i krađi sklonu decu.

Nedavno je Ministarstvo unutrašnjih poslova donelo novu uredbu, po kojoj deca, koja su od suda maloletnika osuđena na kaznu batina, dobijaju pre batinanja debele kožne kecelje pozadi.

To je uvedeno zbog toga da bolovi od udarca štapom ne budu tako jaki i bolni. Batinanje uz „olakšavajuće okolnosti“.

List Pravda donosi i zanimljivost da u Pariz od 20. do 23. decembra stižu specijalni vozovi iz Bretanje. Ti vozovi puni su rakova, jer je u Francuskoj običaj da Božić počinje kuvanjem rakova.

Sezona rakova je od 1. septembra do 1. maja, ali najveće količine se troše za Božić. Sam Pariz za taj praznik potroši oko 70 miliona rakova.

I siromašan svet kupuje rakove jer su jeftini. Najbolji su oni iz Sedra, koji imaju zelenu boju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari