Na temu kajmaka se može voditi rasprava: ko ga najbolje pravi, u kom kraju je najukusniji, da li je bolji mladi ili stari, slani ili manje slan. Pobednika nema, osim degustatora, kažu proizvođači, ali i sladokusci.
Ko je posetio užički kraj, a nije probao komplet lepinju, ne može se pohvaliti da je okusio najpoznatiji specijalitet ovog kraja, o kome je Danas već pisao.
Ipak, komplet lepinje nema bez „komplet“, svih sastojaka, kažu domaćice. Bez jednog od njih, ni vrući uštipci nemaju isti ukus.
To je kajmak – simfonija ukusa i holesterola, koja svaki obrok čini ukusnijim.
Uz kajmak, podrazumeva se i sir, a dobrog sira i kajmaka, nema bez kvalitetnog mleka.
Lepa Mićić iz Krive Reke, godinama pravi mlečne proizvode. Kaže, jednostavno je.
-Da bi se dobio kajmak, mleko prvo mora da se pasterizuje, nakon čega se ostavlja na sobnoj temperaturi od 22-23 stepena, gde stoji sedam do osam sati. Posle toga se hladi, desetak sati, u komori ili frižideru, dok ne dostigne temperaturu od tri stepena – objašnjava ova domaćica.
Kada se kajmak formira, mleko opet ide na pasterizaciju, da bi od njega mogao da se napravi sir.
-Pasterizacija se radi do 70 stepeni, nakon čega se mleko opet hladi do temperature od 50 stepeni. Sir u gazi stoji oko četiri sata, kako bi se dobila kriška koja se lepo seče i može da se slaže.
Da bi sir bio „stari“, na sobnoj temperaturi se ostavlja petnaestak do dvadeset dana, a da bi bilo koji mlečni proizvod bio dobar, sve počinje od mleka.
-Mi imamo 30 krava, od kojih dobijamo 250 do 300 litara mleka dnevno – objašnjava Lepa Mićić i dodaje da je važno čime se životinje hrane, ali je za ukus mleka, kajmaka i sira, još važnija njihova sorta.
– Godine iskustva su nas naučile da je za mlečne proizvode najbolja rasa „crveni holštajn“ – ističe.
Zaista, jednostavno je, ko zna. Oni koji ne bi da toliko predznanje ulažu u trpezu, na užičkoj mlečnoj pijaci mladi kajmak mogu pazariti po ceni od oko 1.000 dinara po kilogramu, a stari nešto skuplje, za oko 1.200 dinara.
Cena kilograma mladog sira je oko 350, a starog oko 400 dinara.
Jedu se uz lepinju, uštipke, u raznim pitama, pa i burecima, ako mislite da burek može biti i sa sirom. Sladokusci kažu da „kajmak ide uz sve, a može da se jede i sam, kašikom“.
-U domaćinstvima koja ga proizvode, kao i sira, ima uvek, ali često nije omiljena hrana, kaže ova domaćica iz Krive Reke.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.