Na američki konzulat u Istanbulu juče je otvorena vatra, a u talasu napada na turske bezbednosne snage ubijeno je najmanje osmoro ljudi, nekoliko nedelja pošto je Ankara pokrenula akciju protiv Islamske države i kurdskih i levičarskih grupa.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Turska je u stanju pripravnosti od kada je prošlog meseca započela „sinhronizovani rat protiv terora“, koji uključuje vazdušne napade na pripadnike Islamske države u Siriji i borce Radničke partije Kurdistana (PKK) u severnom Iraku. U samoj Turskoj je uhapšeno više stotina osumnjičenih ekstremista.
Nakon napada na konzulat, turska policija naoružana automatskim puškama blokirala je područje Sarijer u evropskom delu Istanbula. Kako su izvestili lokalni mediji, vatru su otvorili muškarac i žena, koji su pobegli s lica mesta kada je policija uzvratila. Povređenih civila nije bilo. Policija je kasnije uhapsila ženu koja je osumnjičena za napad, a koja je ranjena u razmeni vatre. Prema izveštavanju novinarske agencije Dogan, piše Rojters, žena stara 51 godinu već je služila zatvorsku kaznu pod sumnjom da je pripadnica ekstremno levičarske grupacije Revolucionarna narodna oslobodilačka armija – Front (DHKP-C), koja je antiamerička i koja je na listi terorističkih organizacija Sjedinjenih Država i Turske. S druge strane, neke agencije izveštavaju da je reč o četrdesetdvogodišnjoj ženi koja je identifikovana kao Hatiče Asik.
„Sarađujemo s turskim vlastima na istrazi u vezi sa incidentom. Opšti konzulat će do daljeg biti zatvoren za javnost“, rekao je zvaničnik Konzulata.
U azijskom delu Istanbula je eksplodiralo vozilo puno eksploziva, a cilj napada je bila policijska stanica. U eksploziji su povređena tri policajca i sedmoro civila, saopštila je policija. Dva naoružana muškarca i policajac iz policijske jedinice zadužene za deaktiviranje bombi, koji je bio poslat na lice mesta u okviru istrage, ubijeni su kasnije u pucnjavi. Razmena vatre je nastavljena i kasnije u području Sultanbejliju, na azijskoj strani Bosfora, pošto je policija sprovela racije.
Još niko nije zvanično preuzeo odgovornost ni za jedan napad, ali su američka diplomatska predstavništva i policijske stanice u prošlosti bili meta ekstremno levičarskih grupacija u Turskoj. DHKP-C, čiji su pripadnici hapšeni proteklih nedelja, preuzela je odgovornost za samoubilački napad na američku ambasadu u Ankari 2013. u kojem je ubijen turski pripadnik bezbednosnih snaga.
U međuvremenu je pojačano nasilje između bezbednosnih snaga i osumnjičenih ekstremista na jugoistoku zemlje, koji je pretežno naseljen Kurdima. Četvorica policajaca su ubijeni kada je njihovo blindirano vozilo naišlo na bombu pored puta u gradu Silopi u provinciji Sirnak, saopštili su bezbednosni izvori. U odvojenom napadu u Sirnaku je ubijen jedan vojnik kada su kurdski ekstremisti otvorili vatru na vojni helikopter, navodi se u saopštenju vojske, preneo je Rojters. Bezbednosni izvori su takođe saopštili da su najmanje sedmorica vojnika ranjena u napadu kada je helikopter uzleteo.
Turska vojska je 24. jula pokrenula kampanju iz vazduha na uporišta PKK-a u severnom Iraku, pošto su se tamo intenzivirali napadi ekstremista. Turska državna agencija Anadolija je saopštila u nedelju da je do 1. avgusta više od 260 ekstremista ubijeno, uključujući pripadnike PKK-a, dok je više od 400 ranjeno. Zbog intenziviranja nasilja je obustavljen mirovni proces sa PKK, koji je pokrenuo turski predsednik Redžep Tajip Erdogan 2012. Erdogan je prošlog meseca rekao da je taj proces onemogućen, mada nijedna strana nije zvanično saopštila da su pregovori definitivno obustavljeni.
PKK, koju Ankara, SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom, pokrenula je pobunjeničke akcije 1984, tražeći veća prava za Kurde. U sukobima je ubijeno više od 40.000 ljudi. Lider PKK-a Čemil Bajik optužio je Ankaru da štiti Islamsku državu tako što napada kurdska uporišta. „Oni to čine da bi osujetili borbu PKK-a protiv Islamske države. Turska štiti Islamsku državu“, rekao je Bajik u intervjuu za Bi-Bi-Si.
Erdogan: Odbranićemo se od PKK
Turska će učiniti sve što je neophodno da bi se odbranila od kurdskih ekstremista, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, nakon što je u nizu napada u Turskoj ubijeno najmanje osmoro ljudi. On je naglasio da protiv Radničke partije Kurdistana (PKK) akcije treba da preduzmu kurdske vlasti na severu Iraka, ali „ukoliko one to ne mogu, sve što je neophodno će preduzeti Turska da bi se odbranila“.
Avioni i vojnici SAD u Inčirliku
Ankara – Američko ratno vazduhoplovstvo je uputilo šest aviona F-16 na jug Turske, radi borbe protiv organizacije Islamska država, javlja AP. U vazduhoplovnu bazu Inčirlik je iz Avijana stiglo i 300 američkih vojnika. Prošle nedelje su američke bespilotne letelice, poletevši iz Inčirlika, napale položaje Islamske države, a turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu je najavio skori početak „široke“ borbe protiv ekstremista. Turski mediji tvrde da se očekuje da će SAD poslati u Inčirlik oko 30 aviona.
FoNet
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.