Univerzitetska profesorka i političarka Tamara Milenković Kerković: Izmene Zakona o visokom obrazovanju su opasan presedan i potencijalna korupcija 1Tamara Milenković Kerković: Foto FoNet/ Aleksandar Barda

Izmene Zakona o visokom obrazovanju koje su danas prihvaćene na sednici Odbora za imenovanje Narodne skupštine Republike Srbije su izuzetno opasne i potencijalno jako štetne, ocenila je Tamara Milenković Kerković, univerzitetska profesorka i bivša narodna poslanica.

„Ovo je najštetnija od svih dosadašnjih promena u visokom obrazovanju, a koje su i do sada donele opštu eroziju znanja, eksploziju naučnih zvanja i doktorskih titula, sumnjive i kupljene diplome u svim nivoima visokog obrazovanja. Poslednje traumatično iskustvo novosadske tragedije u kojoj je stradalo 14 i teško povređeno troje ljudi, jasno govore gde vode i koliko su opasne diplome bez adekvatnog znanja i stručnosti“, navela je Milenković Kerković, koja je redovna profesorka niškog Ekonomskog fakulteta, kao i odbornica opozicione koalicije „Biramo Niš“ u Skupštini grada.

Ona podseća da su ove zakonske izmene podržane većinom od deset glasova na sednici ovog skupštinskog odbora, „na čijem je čelu prof. dr Marko Atlagić, a nakon apologije neodbranjivih i štetnih izmena od strane ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović“, uprkos argumentaciji iz dopisa Konferencije univerziteta Srbije, kao i zahtevu rektora Univerziteta u Beogradu za njihovo povlačenje iz procedure.

Prema njenim rečima, i suština i način na koji se ove izmene u visokoškolsko obrazovanje u Srbiji su opasan presedan i omogućavaju dalje urušavanje znanja i visokog obrazovanja u Srbiji.

„Suština ovih izmena je u tome da se njime omogućava da se stranoj visokoškolskoj instituciji- čitaj ’franšizi stranih univerziteta‘- omogući da bez akreditacije, koja je za domaće fakultete neophodna, izvode studijske programe na teritoriji Republike Srbije, a na osnovu Sporazuma sa Ministarstvom prosvete. Da apsurd bude veći, to treba da platimo svi mi jer će strane i neakreditovane institucije biti finansirane novcem svih građana, iz budžeta Republike Srbije“, kaže ona.

Milenković Kerković dodaje da je i forma u kojoj se ove izmene uvode je „krajnje zabrinjavajuća , jer se ovako štetne izmene uvode bez adekvatne procedure, bez javne rasprave i bez javnog uvida i bez ikakve konsultacije ni nadležnih institucija u oblasti visokog obrazovanja, a ni samih univerziteta i predstavnika akademske zajednice u Srbiji“.

„Obrazloženje ministarke Đukić Dejanović da procedura nije potrebna jer se radi o izmeni samo jedne zakonske norme, koja će omogućiti da mladi ne moraju da odlaze da se obrazuju u inostranstvo je uvredljivo i neprihvatljivo, kako za visokoobrazovne institucije tako i za studente i njihove roditelje“, kaže ona.

Ona je dodala da povodom ovih „štetnih potencijalno koruptivnih i opasnih izmena krovnog zakona koji u Srbiji uređuje visoko obrazovanje“ zahteva javnu raspravu i uključivanje profesora i studenata, a posebno izjašnjenje predstavnika Univerziteta u Nišu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari