I ove godine, po trinaesti put zaredom, u Buenos Ajresu održan je međunarodni tango festival. Čitav mesec bio je obeležen brojnim aktivnostima uključujući koncerte, recitale, performanse i šou programe, kao i seminare, specijalne časove, predavanja i filmske projekcije na temu tanga. Glavna atrakcija bilo je deveto po redu svetsko prvenstvo u tangu koje se odvijalo između 22. i 30. avgusta.
Ova manifestacija učinila je da Buenos Ajres postane ‘Meka’ za tango plesače iz svih krajeva sveta, gde će se najbolji pokazati i takmičiti u dve kategorije: salon tangu i scenskom tangu.
Kao i svake godine do sada, održavaju se prvo kvalifikacioni krugovi, zatim polufinala i finala. Pobednici u obe kategorije su ove godine osvojili novčane nagrade od po 30.000 pezosa (5.000 evra po paru), a drugo i trećeplasirani parovi zadovoljili su se priznanjima i robnim nagradama, među kojima su, neizbežno, i nove plesne cipele. Pobednički parovi takođe su dobili i putne nagrade do Pariza, gde su, kao iznenađenje, bili pozvani da učestvuju na gala milongi koja je bila organizovana ispred Ajfelovog tornja.
Čitavu ovu manifestaciju organizuje i podržava Ministarstvo kulture grada Buenos Ajresa, a poseban značaj dobila je zahvaljujući tome što je 2009. godine tango svečano uvršten u riznicu svetske baštine od strane UNESCO-a. Tako su se, u iščekivanju finala u obe kategorije, 29. i 30. avgusta ove godine još jednom otvorila vrata Luna Parka, najvećeg natkrivenog stadiona u Južnoj Americi, građevine u art deko stilu. Ulaznice za ove, kao i za prethodne večeri su besplatne, ali „plaćaju se“ čekanjem u ogromnim redovima da bi se do njih uopšte došlo. Dok su se sedišta popunjavala gledaocima i pasioniranim ljubiteljima tanga, članovi stručnog žirija, nominovani od strane Ministarstva kulture, a birani iz redova vrhunskih plesača, koreografa i profesora argentinskog tanga, okupljali su se na svojoj centralnoj poziciji.
Prve večeri finala nastupilo je 40 parova, podeljenih u četiri grupe, u kategoriji salon tanga, i svaka grupa plesala je po jedan blok od tri kompozicije. Odluka žirija bila je iznenađujuća jer su dva najbolje plasirana para imala jednak broj glasova, što je pojačalo opštu neizvesnost, te je odlučeno da se održi taj-brek. To je bila dobra šansa da se pažljivije posmatraju brojne finese i razlike u stilu, s obzirom na to da su se tada na sceni nalazila samo dva plesna para, kolumbijski i venecuelanski. Na kraju, žiri se opredelio za nešto jednostavniji, ali elegantniji stil Kolumbijaca, te su pobedu odneli Dijego Benavides Hernandes i Nataša Agudelo Arboleda, profesionalni tango igrači već petnaest godina, inače bračni par sa dvoje dece. Drugoplasirani su, dakle, bili iz Venecuele, dok su treće mesto osvojili Amerikanci, četvrto Italijani, a peto Japanci. Za divno čudo Argentinci se ovoga puta nisu našli u finalnom plasmanu u salon tangu.
Naredne večeri, Argentina je spasla svoj ugled i argentinski par, koji su činili Solanž Akosta i Maks van de Foord, odneo je pobedu u svom nacionalnom plesu u kategoriji scenskog tanga. Na ovom nešto drugačije koncipiranom finalu, učestvovalo je 20 parova i svaki je samostalno na sceni pokazao svoju koreografiju, plešući uz samo jednu numeru. Bilo je apsolutno uživanje posmatrati raznovrsnost pokreta, ideja, usklađenosti i harmonije svih ovih umetničkih izvođenja.
Narednih noći u Buenos Ajresu tek je usledilo pravo uživanje. Nakon što se festival zaokruži i proglase svetski šampioni u obe kategorije, običaj je da se organizuju njihovi nastupi u nešto intimnijim ambijentima klubova gde se održavaju milonge, odnosno plesne večeri, i to je sjajna prilika da se za malo novca, za svega pet evra koliko košta ulaznica, uživa u plesu novih svetskih imena argentinskog tanga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.