Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević izjavio je danas na sednici skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje da je, prema zakonskoj proceduri, novinska agencija Tanjug u procesu likvidacije koji će biti završen kada izmiri sva dugovanja prema trećim licima.
Vukosavljević je rekao da ne može da odgovori na pitanje kakva je budućnost Tanjuga i da li je Srbiji u interesu da ima novinsku agenciju u svom vlasništvu, ali se nada da će u narednih mesec dana od danas imati taj odgovor.
On je poručio da država iz budžeta ne finansira Tanjug ni za plate zaposlenih, niti za druge rashode, ali je nesumnjivo da je situacija delikatna zbog uloge i značaja Tanjuga i načina kako je rešavano to pitanje, što je dovelo do neodredjenosti.
Vukosavljević je rekao da su održani brojni sastanci sa predstavnicima diplomatskog kora i medjunarodnih organizacija koje je zanimala sudbina Tanjuga i preneo da su predstavnici Ministarstva zamolili za pomoć u oceni prakse koja postoji u zemljama EU i drugim državama o vlasništvu države u novinskim agencijama.
Prema njegovim rečima, većina država EU ima svoju informativnu agenciju u kojima je država vlasnik u pretežnoj meri.
To da Srbija može da ne bude vlasnik bilo čega je u skladu sa EU, kao i to da Srbija može da ima novinsku agenciju u kojoj je vlasnik 51 odsto, ocenio je Vukosavljević.
Ostaje da zajednički, kao Ministarstvo i drugi učesnici u ovim okolnostima, donesemo odluku o tome da li je Srbiji u interesu da ima u vlasništvu novinsku agenciju. Ja u ovom trenutku odgovor ne mogu da dam, možda za mesec dana od danas, rekao je Vukosavljević.
Snežćana Pečenčić iz Ministarstva kulture i informisanja je na sednici Odbora navela da je pozicija Tanjuga drugačija od ostalih medija koji su privatizovani, jer se radi o javnom preduzeću.
Odluka Vlade Srbije koja je doneta o prestanku rada Tanjuga, rekla je Pečenčić, navodi da će ta agencija prestati da radi kada se ispune obaveze date tom odlukom, odnosno kada se ispune obaveze prema zaposlenima i trećim licima.
Zato Tanjug, kao javno preduzeće, još nije izbrisano iz registra o medijima, objasnila je Pečenčić i najavila da će, po okončanju tih poslova, direktor izvršiti brisanje iz Registra.
Odgovarajući na pitanje članice Odbora iz Demokratske stranke Vesne Marjanović o tome da Tanjug, po zakonu, ne bi trebalo da postoji, Vukosavljević je najavio da će Tanjug biti i pitanje Medijske strategije na čijoj izradi je zapocet rad.
Mi upravo ovih dana odlučujemo da li je Srbiji potrebno da ima pretežno vlasništvo u novinskoj agenciji i brzo ćemo znati taj stav, „mada se neke konture mogu naslutiti, ali ne bih o tome u javnosti“.
Vukosavljević je najavio javne rasprave o izradi Medijske strategije.
On je, govoreći o imenovanju državnog sekretara Minisarstva zaduženog za medije, rekao da ne želi da se brza sa tom odlukom, jer želi da se detaljnije i preciznije posveti tom pitanju.
Nadam se uskoro biti imenovan drzavni sekretar za informisanje, intenzivno se radi na tome, ministarstvo ne može da funkcioniše bez državnog sekretara, rekao je Vukosavljević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.