Abhazija danas bira predsednika na izborima koje sponzoriše Rusija. Susedna Gruzija, koja Abhaziju smatra delom svoje teritorije, izbore naziva „komedijom Kremlja“. „Takozvani izbori nas zabrinjavaju budući da Abhazija nema čak uspostavljen ni separatistički režim već je to prosto jedna okupiranja teritorija“, kaže gruzijski lider Mihail Sakašvili i dodaje da je „Kremlj potpuno izbrisao elemente autonomije Abhazije i da je nemoralno sa ruske strane što omogućava ovakvu komediju“.

Moskva je prva zemlja koja je prošle godine priznala nezavisnost Abhazije, u kojoj živi svega 200.000 ljudi, nakon kratkog rata s Gruzijom. Potez Rusije sledile su još samo Nikaragva i Venecuela dok ostatak sveta Abhaziju i dalje posmatra kao deo teritorije Gruzije.

Glavni kandidat je aktuelni predsednik Sergej Bagapš, koji se takmiči za drugi mandat protiv četvorice svojih rivala: Raula Kadžimbe, bivšeg potpredsednika Abhazije, Beslana Butbe, biznismena i lidera partije za ekonomski razvoj, Zaura Ardžinbe, direktora abhaske brodske kompanije i naučnika Vitalija Bganbe.

„Nažalost, na Zapadu nas ne razumeju. Jer imamo dobre odnose sa Rusijom, pa zbog toga na nas gledaju kao na marionetu Rusije“, kaže Bagapš. „Rusija nema naročitu potrebu da utiče ni pripaja Abhaziju. Nama su oni potrebni da nas sačuvaju prvenstveno do Gruzije“.

Opozicija kritikuje Bagapša zbog nekoliko sporazuma potpisanih sa Moskvom, među kojima i onaj kojim se ruskoj kompaniji predaje kontrola nad abhaskom glavnom železnicom u narednih 10 godina. Izbori se stoga u neku ruku posmatraju i kao referendum sa glavnim pitanjem da li je Bagapš isuviše naklonjen Rusiji. „Ekonomski, Abhazija malo po malo prerasta u pomoćni region Rusije“, ističe Astamur Tania, portparol Zaura Ardžinbe, jednog od trojice opozicionih kandidata. Abhazija se oslanja na Rusiju za oko 90 odsto stranih investicija. Penzije u zemlji finansira Moskva, novčana valuta je rublja a većina Abhaza poseduje i ruske i abhaske pasoše. Rusija je obećala 500 miliona dolara za narednu godinu za bezbednost zemlje uprkos pozivima Zapada da povuče svoje snage iz Abhazije.

Na putu koji vodi kao prestonici Suhuimiju svuda se nalaze bilbordi sa likom Bagapša u društvu ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, navode dopisnici. Predizborni slogani poručuju građanima „Abhazija i Rusija zajedno zauvek“. „Rusija gleda mirno na ove izbore, budući da zna da koji god političar dođe na vlast njemu će biti prioritet da osigura savez sa Moskvom“, uveren je Kašig.

Analitičari kažu da između kandidata na današnjim izborima nema velike razlike u političkim programima. Stvar koja ih ujedinjuje jeste to što se svi protive ponovnom ujedinjenju sa Gruzijom. Pobednik će pokušati da povrati staru slavu Abhazije kao dvorišta za elitu iz Moskve. Takođe, svi kandidati obećavaju da će zemlja steći priznanje nezavisnosti većeg broja država. „Ovo je demokratija ali veoma izopačena vrsta demokratije“, kaže Niku Popesku, analitičar u Evropskom savetu za inostrane odnose. „Iznenađujuće, ali postoje nivoi pluralizma, ali istovremeno taj pluralizam zastupa samo uži krug ljudi“, dodaje Popesku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari