Posle višesatnog štrajka glađu, Novopazarac Ruždija Šabotić je odustao od tog načina protesta. Zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, prihvatio je savet lekara Hitne službe i prekinuo štrajk.
Šabotić je kasnije na svom Fejsbuk profilu napisao da sve što se dešavalo u ponedeljak i prethodnih dana „govori o Mehu Mahmutoviću i njegovoj sposobnosti da vodi ovu ustanovu!, a „kad država počne da radi svoj posao, neće biti potrebe za mojim štrajkom glađu, ni za okupljanjem ispred bolnice. Nećemo smenjivati Meha. Otići će sam“.
Ovaj Novopazarac je skoro mesec dana učestvovao u protestima grupe građana ispred uprave Opšte bolnice.
Kad to nije dalo rezultate odlučio je da samostalno radikalizuje svoje nezadovoljstvo zbog svega što se događalo u junskoj epidemiji korona virusa, kada je izgubio dva člana porodice – sestru i strica.
Šabotić je svojim protestom zahtevao smenu v.d. direktora Opšte bolnice Meha Mahmutovića i njegovih najbližih saradnika, koje je i 37 specijalista Opšte bolnice označilo kao glavne krivce „junske golgote“.
Šabotić je zahtevao i da se saopšti sve o dobijenim donacijama i načinu njihovog trošenja, da se kaže prava istina o broju umrlih od covid 19 i da Više tužilaštvo sve istraži.
Mučna slika bila je u ponedeljak ujutru, kada je Šabotić započeo štrajk glađu. Seo je na klupu ispred Dečijeg odeljenja, preko puta zgrade Dijagnostičkog centra u kojoj se nalazi kabinet v.d. direktora bolnice. Bolničko obezbeđenje je pokušavalo da ga ukloni odatle „jer se nalazi u crvenoj zoni“.
On je pozivao policiju da ga zaštiti od nasilnog uklanjanja sa tog mesta, institucije da reaguju, tvrdio da se u krugu bolnice nalazi i obezbeđenje Sandžačke demokratske partije (SDP), čiji je Mahmutović visoki funkcioner i odbornik u gradskom parlamentu Novog Pazara. Na kraju, bolničko obezbeđenje ga je iznelo, a protest je nastavio ispred uprave Doma zdravlja.
Dr Enes Zogić, hirurg i jedan od potpisnika peticije upućene najvišim državnim zvaničnicima, kojom se traži smena Mahmutovića i njegovih najbližih saradnika je zbog ovog incidenta prijavio Mahmutovića policiji.
– Ovo je Mahmutovićevo bahaćenje i određivanje crvene zone kako njemu padne na pamet. Ako je ovo crvena zona, onda tuda ne bi smeo niko da se kreće bez zaštitne opreme, a ovuda nesmetano prolaze pacijenti i njihovi pratioci i automobili. Niko danas u „crvenoj zoni“ nema zaštitnu opremu – rekao je dr Zogić.
Bolničko obezbeđenje je iz „crvene zone“ sklonilo i mnogobrojne novinare, koji su došli da izveštavaju sa lica mesta.
Čuli su se povici obezbeđenja da ne snimaju „ubeđivanje“ sa Šabotićem, niti da uzimaju izjave od njega. Najviše neprijatnosti imao je urednik portala Snews Medin Halilović, kojeg je, u prisustvu policije, verbalno napao jedan muškarac i uputio mu pretnje smrću.
To se dogodilo kada je pokušavao da napravi fotografije u trenutku pokušaja da se Šabotić „izmesti“ sa klupe ispred Dečijeg odeljenja.
Halilović je „zbog verbalnog napada i pretnji i inertnog ponašanja policije“ podneo prijavu Službi unutrašnje kontrole MUP Srbije, a o tome je obavestio Misiju OEBS u Srbiji, organizacije za zaštitu ljudskih prava i novinarska udruženja.
Juče je uputio pritužbu Ministarstvu zdravlja Srbije na odnos rukovodstva novopazarske bolnice prema medijima i novinarima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.