Šešelj je politički mrtav i ta njegova priča je postala deplasirana i besmislena. Iako taj pritisak traje u kontinuitetu i nepromenjeno, sada kada nije politički aktivan, on se usredsredio na pojedince i organizacije koje su kritički nastrojene prema tom „srpskom projektu“, nacionalizmu i uopšte situaciji u Srbiji, one koje su tokom svih ovih decenija bili na prvoj liniji.
Tako za Danas komentariše Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava, nova izdanja knjiga lidera radikala sa uvredljivim naslovima koji se, ovog puta, osim na nju, odnose na opozicione političare Mariniku Tepić, Aleksandru Jerkov, Boška Obradovića, Dragana Đilasa i Borka Stefanovića.
– Te njegove knjige koje nose takve zvučne naslove, dok su unutra neki njegovi tekstovi, nemaju neku težinu i relevantnost, pa uglavnom to i ne komentarišem. On nastavlja sa tim jer je tako prepoznatljiv u javnosti, navodi Biserko, i dodaje da su i ranije žrtve Šešeljevih naslova bile Nataša Kandić i Biljana Kovačević Vučo.
Ni Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde, nije želela da previše pažnje posveti novim delima Vojislava Šešelja.
– Zaista ne bih da komentarišem išta što izlazi iz radikalskog brloga čoveka u godinama, kratko je odgovorila Tepić.
Nešto drugačije je reagovala Aleksandra Jerkov (DS), koja za radikalskog političara najavljuje novu tužbu.
– Tragično u celom ovom slučaju i što predstavlja mnogo veći problem od toga šta Šešelj sebi dozvoljava, jeste šta mu režim dozvoljava. Ja već godinu i po vodim protiv njega dva sudska procesa, jedan krivični i jedan parnični, gde je okrivljen za jedno ozbiljno krivično delo kada sam ja u pitanju, a to je ugrožavanje bezbednosti, Ni u jednom ni u drugom postupku nije održan ni jedan pretres, njega je Tužilaštvo uzaludno pozivalo da se kao okrivljeni pojavi i da izjavu, on je te pozive ignorisao i nije priveden, kao što je to slučaj sa drugim građanima, ukoliko se ne odazivaju na pozive tužilaštva. I dalje stojim pri onome što sam rekla, a to je da sve što radi Vojislav Šešelj ima apsolutnu dozvolu režima i stoga to što čini postaje još opasnije. Jer to onda nije moj problem i Šešeljev, već problem cele države, šta građani mogu da očekuju ukoliko se na osuđenog ratnog zločinca ne odnose zakoni ove države, kaže Jerkov.
Kako podseća, krivični postupci vode se zbog Šešeljeve ranije izjave da će je „ošišati i uvaljati u katran i perje“, kao i na gostovanje u televizijskoj emisiji kada je otvoreno govorio da ima spisak ljudi „koje će stići njegova osveta, koja će biti strašna“ i da će „ga zapamtiti“.
– Ta njegova maltretiranja traju godinama, a nadležni ćute. Kada je pravio miting u Hrtkovcima, gde ima 42 hrvatske dece koja svakoga dana dolaze na veronauku, tog dana se nijedno dete nije pojavilo. Da li je moguće da mi živimo u zemlji u kojoj se, tadašnje 2018, neko plaši da izađe iz kuće zato što je Hrvat, pita Jerkov i dodaje da političari imaju zaštitu javnosti, dok „ti ljudi, koji se njega plaše, zato što mu je očigledno dozvoljeno da divlja, nemaju zaštitu“. I u tome je Jerkov vidi opasnost njegovog delovanja.
Na pitanje da li uvredljivi naslovi njegovih knjiga predstavljaju širenje govora mržnje, nacionalne netrpeljivosti, pa i mizoginije, kako je deo javnosti ocenio, Vojislav Šešelj odgovara jasnim „ne“. Kako za Danas navodi, ovakve provokativne naslove vidi kao „vid političke borbe “ i „krvavu osvetu“ za dve stvari „koje ne prašta“.
– Morate se složiti da kada nekome kažete da je ratni zločinac, a nije ni po kom osnovu, to je mnogo teža uvreda od onih koje sam ja njima uputio. Ne praštam dve stvari, kada mi neko kaže da sam ratni zločinac, i ne praštam da neko kaže da je u Srebrenici bilo genocida. Ovo je osveta, jer sam ja protivnik nasilja u politici, ja tučem samo kad me neko prvi fizički napadne. U životu ni jednu ženu nisam udario. Znači, nema drugog načina nego da im se osvetim još težom uvredom, navodi Šešelj.
On dodaje da se uvrede i naslovima ne mogu nazvati mizoginijom, „jer ja tu podjednako i muškarce i žene“. Do sada je zbog spornih knjiga primio dve tužbe, od Aleksandre Jerkov i Boška Obradovića, a na to odgovara da „odmah ide sa kontratužbama“.
Marić: Šešelj mi podmetnuo knjige
Svoje knjige Šešelj je detaljno predstavio u 35 minuta gostovanja u emisiji Milomira Marića, jutarnjem programu televizije Hepi, prošlog četvrtka, gde je postao gotovo redovan gost.
– Nisam se solidarisao sa Vojislavom Šešeljom, on je na svoj način kakav je primenjivao u domaćoj politici ali i pred Haškim tribunalom, govorio o različitim ljudima, ja sam to osudio i nema tu ništa novo, ja pokušavam da prevaspitam, al slabo mi ide, rekao je Milomir Marić, voditelj jutarnjeg programa Hepi televizije u kojoj je lider radikala gostovao.
Na pitanje kako je moguće da nije znao kakve knjige Šešelj donosi u studio, što je neuobičajeno za novinara, a posebno što je tek nedelju ranije, u prethodnom Šešeljevom gostovanju, najavljeno i dogovoreno da te knjige donese u narednu emisiju, Marić odgovara da su mu „knjige podmetnute“.
– Ne, on mi je knjige podmetnuo i ja nisam znao o čemu se radi, ja sam mislio da je to nešto protiv Haškog tribunala i o odbrani srpskog naroda. Ja sam bio šokiran kad sam video kakvi su to naslovi. Srećom, u knjigama nema ništa protiv tih ljudi, oni su samo u naslovima, zaključuje Marić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.