Terorizam pre Drugog svetskog rata 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na trgu Pikadili u Londonu sinoć je odjeknula strašna eksplozija piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.

I ovog puta eksplodirale su bobmbe koje su postavili članovi “Irske republikanske garde”, a u eksploziji je ranjeno 17 ljudi.

Jedan od očevidaca rekao je policiji da je neposredno pred eksploziju video dva čoveka kako izlaze iz taksija, dok je jedan od njih brzo ubacio neki paket u poštansko sanduče na zidu Lojds banke.Terorizam pre Drugog svetskog rata 2

Ubrzo nakon toga usledila je eksplozija, a dva nepoznata čoveka su se izgubla u gužvi, prenosi List Vreme.

Ovaj list takođe piše o daljem zatezanju odnosa između Japana i Engleske.

Kako se u tekstu navodi, i pored skidanja zabrane ulaska stranih brodova u luku Svato, situacija na Dalekom istoku smatra se veoma ozbiljnom, piše Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Istog dana 26. juna 1939. godine list Pravda prenosi izjavu premijera Engleske u kojoj isiče da veruje “da možemo da gledamo u budućnost sa spoTerorizam pre Drugog svetskog rata 3kojstvom i poverenjem”.

“Možemo da sagledamo velike mogućnosti za ekspanziju nemačke industrije i zaposlenje nemačkih radnika, jer svaka država danas ima potrebu za robom i snabdevanjem takvom robom koju nemačka i britanska industrija naročito mogu da proizvode”, rekao je Čemberlen.

Pravda piše i osnivaču savremne indijske države Mahatmu Gandiju koji je teško bolestan.

Nedavno je Gandi iizdržao jedan težak post nakon kog je izgbio 15 kilograma što se loše odrazilo na njegovo srce.

Njegovi bliski saradnici teže da ga ubede da svoje dužnosti preda Džavaharlalu Nehruu, sinu iz poznate porodice indijskih boraca za slobodu, piše Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari