U Hongkongu je juče obeležena 10. godišnjica vraćanja te bivše britanske kolonije Kini, i opraštanje od jedne decenije finansijskih teškoća, epidemije SARS, masovnih protesta i ekonomskog oporavka. Idućih deset godina će, međutim, po svemu sudeći biti jednako teške za taj grad sjajnih nebodera na južnoj obali Kine.

U Hongkongu je juče obeležena 10. godišnjica vraćanja te bivše britanske kolonije Kini, i opraštanje od jedne decenije finansijskih teškoća, epidemije SARS, masovnih protesta i ekonomskog oporavka. Idućih deset godina će, međutim, po svemu sudeći biti jednako teške za taj grad sjajnih nebodera na južnoj obali Kine. Hongkong će verovatno morati da se izbori sa demokratskim reformama i suoči sa izazovima koje predstavljaju drugi azijski gradovi koji prete da potisnu Hongkong kao poslovnu prestonicu.
„Očekuje nas oštra konkurencija. Ne takmičimo se samo sa susednim gradovima već i sa gradovima celog sveta“, rekao je lider Hongkonga Donald Cang, koji je juče položio zakletvu za drugi mandat. Nekoliko stotina ljudi stajalo je u blizini hongkonške luke i gledalo podizanje zastave. Svirana je nacionalna himna a prisutni su s oduševljenjem pozdravili pojavljivanje helikoptera za koje su bile zakačene zastave Kine i Hongkonga.
Manja grupa demonstranata, uzvikujući „vlast narodu“, pokušala je da uđe na mesto održavanja ceremonije ali ih je u tome sprečila policija. Demonstrante je predvodio poslanik radikalne struje Leng Kvog-Hung. Oko sat vremena kasnije, kineski predsednik Hu Đintao je Donaldu Cangu uputio blagoslov i pohvalio Hongkong što je uspeo da se izbori sa teškom decenijom.
Hu Đintao je rekao da „demokratija u Hongkongu napreduje“ ali nije jasno kazao kada bi grad trebalo da dostigne punu demokratiju. „Socijalna harmonija i stabilnost su ključne za održavanje dobrog poslovnog okruženja“, rekao je kineski predsednik. U Hongkongu su za juče popodne bili zakazani ulični protesti prodemokratskih grupa koji se održavaju 1. jula svake godine.
Stanovnici Hongkonga, iako žive u jednom od najnaprednijih gradova, i dalje ne mogu direktno da biraju svoje lidere i predstavnike u parlamentu. Ceng je juče rekao da će se tim pitanjem pozabaviti u narednih pet godina mandata. „Razvićemo sistem koje je više demokratski“, kazao je on.
Otkako je Hongkong ponovo pripojen Kini, na snazi je formula „jedna zemlja, dva sistema“: lokalne vlasti i dalje kontroliše Peking, dok je Hongkongu, prilikom primopredaje 1997. godine, obećan opstanak kapitalističkog sistema u narednih 50 godina, do 2047.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari