Predsednik Nikola Sarkozi i francuska vlada nastavljaju s reformama najavljenim u predizbornoj kampanji. U septembru Skupština treba da usvoji najnepopularnije mere iz predizbornog programa: dodatnu participaciju za zdravstvene usluge i zakon o smanjenju broja zaposlenih u državnom sektoru, čime je ugrožen skoro svaki peti Francuz, jer skoro 20 odsto zaposlenih radi u obrazovanju, zdravstvu, državnoj ili lokalnoj administraciji, vojsci.

Predsednik Nikola Sarkozi i francuska vlada nastavljaju s reformama najavljenim u predizbornoj kampanji. U septembru Skupština treba da usvoji najnepopularnije mere iz predizbornog programa: dodatnu participaciju za zdravstvene usluge i zakon o smanjenju broja zaposlenih u državnom sektoru, čime je ugrožen skoro svaki peti Francuz, jer skoro 20 odsto zaposlenih radi u obrazovanju, zdravstvu, državnoj ili lokalnoj administraciji, vojsci…
Vešti političari ne odugovlače, već na početku svoje vladavine donose teške odluke i po cenu nepopularnosti, nadajući se da će one na dužu stazu doneti boljitak i da će biti prihvaćene pre narednih izbora. Dosad su zarade za prekovremeni rad oslobođene poreza i uplata u penzione i zdravstvene fondove, smanjene su takse pri nasleđivanju, uz nadu da će povećati potrošnju, a s njom i proizvodnju, budžet, zaposlenost…
Uvedene su poreske olakšice za najbogatije, uz očekivanje da će se izvestan broj njih vratiti u Francusku i početi da doprinosi budžetu. Uveden je restriktivan zakon o štrajku u saobraćajnim preduzećima… Sada Vlada predlaže da od sledeće godine osiguranici dodatno učestvuju za svaku kutiju leka po 0,50 evra i za svaki prevoz bolesnika dva evra, s tim da najviša participacija svakog osiguranika ne sme da pređe 50 evra godišnje.
Preko te sume osiguranik bi bio oslobođen dodatnog učešća, dok će sve trudnice, deca i skoro pet miliona najsiromašnijih biti oslobođeni ove dodatne participacije. Ministarka zdravlja Rozelin Bašlo kaže da će se na ovaj način prikupiti 850 miliona evra koji će biti iskorišćeni za borbu protiv Alchajmerove bolesti i raka. Na napade opozicije da će se tako dodatno finansirati zdravstveno osiguranje, ministarka odgovara da će država kao i do sada finansirati borbu protiv ovih bolesti, a da će sredstva od participacije biti dodatak na već postojeće.
Iz Socijalističke partije joj odgovaraju neka Vlada ne smanjuje porez bogatim, već da ta sredstva koristi za zdravstvo. Ministarka zdravstva u intervjuu Mondu podseća da su Francuzi posle stanovništva SAD najveći korisnici lekova i da dodatna participacija po građaninu iznosi najviše četiri evra mesečno, dok je u Nemačkoj dva odsto od mesečnih primanja i, najzad, da su mnoge kategorije izuzete od te dodatne participacije.
Vlada je predstavila i program prema kojem će 2008. zameniti novozaposlenim tek svakog drugog koji odlazi u penziju iz državnog sektora. Od pravila su izuzeti zaposleni u obrazovanju i pravosuđu. Tako će za 22.700 biti smanjen broj činovnika, a budžet će biti olakšan za 700 do 800 miliona evra.
Tokom predizborne kampanje Sarkozi je govorio da će se ova mera odnositi na sve, uključujući i obrazovanje i pravosuđe, ali je u međuvremenu odustao pod pritiskom sindikata. Ova mera će biti lakše prihvaćena od participacije u zdravstvu jer se smatra da u državnom sektoru ima previše zaposlenih i jer broj nezaposlenih i dalje opada, iako je bruto nacionalni dohodak porastao za godinu dana samo za 0,5 odsto. Trenutno u Francuskoj ima 8 odsto nezaposlenih i njihov broj je nešto ispod dva miliona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari