U rekonstrukciji pešačke zone (glavna ulica) u Somboru neće biti mesta za platane, višedecenijsku biljnu vrstu. Testere su već spremne i pitanje je dana kada će ovo bogatstvo nestati sa somborskog glavnog sokaka. U Udruženju građana Moj Sombor kažu da su preduzeli sve da se platani sačuvaju – organizovali su tribine, pribavili i prezentovali stručna mišljenja, ali nisu uspeli da ubede opštinske oce koji će saseći drveće staro šest decenija, a umesto njega doneti drugo, navodno staro 10-15 godina.
U rekonstrukciji pešačke zone (glavna ulica) u Somboru neće biti mesta za platane, višedecenijsku biljnu vrstu. Testere su već spremne i pitanje je dana kada će ovo bogatstvo nestati sa somborskog glavnog sokaka. U Udruženju građana Moj Sombor kažu da su preduzeli sve da se platani sačuvaju – organizovali su tribine, pribavili i prezentovali stručna mišljenja, ali nisu uspeli da ubede opštinske oce koji će saseći drveće staro šest decenija, a umesto njega doneti drugo, navodno staro 10-15 godina. Boris Bakić iz ovog udrženja kaže da se ova nerazumna odluka opštinara ničim ne može pravdati. Na podsećanje novinara Danasa da je bilo inicijativa da se telima napravi „živi štit“ oko platana i spreči njihova seča Bakić je odgovorio: „Mi smo Somborci, tako smo i vaspitani i nismo planirali takve radikalne mere zaustavljanja sečenja platana, ali učinićemo sve što je u našoj moći da vlast zamolimo da još jednom razmisli o tome“.
Dežurna tema
Rekonstrukcija glavne ulice bila je dežurna tema više od godinu dana političkih sporenja. Iznošene su sumnje, kritike, optužbe, podnete su krivične prijave. Naime, prvobitno je doneta odluka o zaduživanju kod strane finansijske institucije do iznosa od četiri miliona evra, tender je pao, radovi nisu započinjali, a pošto je Pokrajina obezbedila sredstva poništena je odluka o zaduživanju. Protiv predsednika opštine, međutim, vodi se istražni postupak. Mnogo buke i kritika bilo je i 1992. godine kada je započela rekonstrukcija glavnog sokaka koja je obustavljena posle sto metara.
Somborskoj javnosti pismom se obratio i Franc Vesinger, penzionisani arhitekta iz Minhena. On je rodom iz Bačkog Brestovca, sela tridesetak kilometara od Sombora, često boravi u Somboru i naglašava da ne može da poveruje u vest da su u Somboru odlučili da zauvek uklone platane.
– Da li vi možete da shvatite šta bismo mi dali kada bismo u Minhenu, Ulmu, Štutgartu ili nekom drugom gradu mogli da postavimo takva stabla, na koja treba čekati 50-60 godina. U Evropi se svako stara da se stara stabla zaštite, a svi radovi potčinjeni su zaštiti zelenila – piše Vesinger.
Ovaj stručnjak naglašava da su svi argumenti koje Somborci navode za seču platana – smešni. Podizanje asfalta, prodor korenja u podrume, zaklanjanje fasada, zaštita radnika prilikom izvođenja rekonstrukcije u svetu se bezbolno rešavaju.
Koliko još vremena ima da eventualno opštinski oci promene odluku? Radovi su počeli 12. jula. U stvari, tog dana je predsednik opštine dr Jovan Slavković ozvaničio početak rekonstrukcije pešačke zone, naglašavajući da takve neće bi od Beograda do Budimpešte, od Bukurešta do Varaždina. Radnici Vodokanala bagerom su počeli da kidaju beton, ali je posao trajao tek malo duže od konferencije za štampu i koktela u opštini. Iskopan je šanac dužine oko 10 metara, pola metra širok, dubok do 1,5 metara. Sutradan je, na iznenađenje građana, zatrpan. Početkom sedmice mašine su s kraja ulice premeštene na njenu sredinu i opet je počelo raskopavanje. Poseta Bojana Pajtića, predsednika pokrajinske vlade i pokrajinskog Fonda za kapitalna ulaganja koji rekonstrukciju pešečke zone u Somboru finansira s 320 miliona dinara, bila je najavljena za 17. jul, pa je otkazana. Bager se u sredu vratio na staro mesto, a otkopavanje-zatrpavanje Strahinja Šljukić, direktor JPK Vodokanal, novinarima je pokušao da objasni nepoznanicama pod zemljom, neevidentiram podzemnim instalacijama. Rok za prvu fazu radova (zamena vodovoda, priključci za vodovodnu i kanalizacionu mrežu, električne, telefonske, gasne i kablovske instalacije) je 120 dana, pa Šljukić ističe da nema razloga za brigu i da će rok biti ispoštovan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.