Američka vojska otpremila je deo vojne opreme kroz Jordan i Kuvajt testirajući na taj način izlazne rute za moguće američko povlačenje iz Iraka, potvrdili su vojni zvaničnici. Konvoji, natovareni oružjem, označavaju prvi korak Pentagona u suočavanju sa složenim logističkim transportom ogromnog arsenala koji je skladišten u Iraku gotovo šest godina.

To je takođe deo šire procene američke centralne komande, da se uvidi na koji način se vojna oprema može transportovati, donirati, prodati ili čak baciti onda kada puno povlačenje stupi na snagu. „To je i razlog zbog čega je počelo opremanje vojne opreme kroz Jordan i Kuvajt, ne bi li se uvidelo koliko je ljudi potrebno za taj poduhvat“, izjavio je Teri Moris, zamenik šefa zaduženog za logistiku u mornaričkoj Centralnoj komandi.

Iračko-američki bezbednosni plan, koji je stupio na snagu 1. januara, poziva na povlačenje američkih vojnika iz iračkih gradova do 30. juna, dok je kompletno povlačenje vojnika predviđeno do 2012. Najveća poteškoća, prema mišljenju nezavisne kancelarije vlade za procenu, jeste pitanje kako iseliti desetine hiljada vojnog osoblja i milione tona opreme iz Iraka. Većina vojnog materijala Amerika je i unela u Irak preko Kuvajta, jedne od glavnih strateških tačaka invazije 2003. Trenutno u SAD deluje 140.000 američkih vojnika. „Kapaciteti postrojenja u Kuvajtu i drugim susednim zemljama mogu predstavljati ograničenje za opremu i materijal koji će biti otpremljen iz Iraka“, navodi se u izveštaju kancelarije. Preporučuje se da bi trebalo tragati za drugim rutama preko Jordana i Turske, gde SAD većimaju konstruisane nadvožnjake za tenkove na putevima između Iraka i mediteranskih luka Iskendrun i Mersin. Ruta koja vodi ka Jordanu znači prolazak vojske kroz iračku provinciju Anbar, uporište sunitskih pobunjenika gde se iračke i koalicione snage suočavaju sa najtežim borbama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari