Proruski opozicioni lider Ukrajine Viktor Janukovič pozvao je juče svoju rivalku premijerku Juliju Timošenko da podnese ostavku na tu funkciju i prizna poraz u nedeljnom drugom krugu predsedničkih izbora. Timošenkova je to odbila i najavila da ne prihvata izborne rezultate. Ona je apelovala na svoje glasače da „pokušaju da zaštite svaki glas jer je to u interesu budućnosti Ukrajine.“
Na osnovu više od 98.7 odsto prebrojanih glasova za Janukoviča je glasalo 48.6 odsto birača, dok je Timošenkovu podržalo 45.8 odsto birača. Evropski izborni posmatrači pohvalili su izbore kao „impresivan prikaz“ demokratije. Imajući u vidu procenat podrške Janukoviča i izveštaje evropskih posmatrača, stručnjaci smatraju da će za Timošenkovu biti teško da ospori rezultate glasanja. Endrju Vilson, visoki politički savetnik u Evropskom savetu za spoljne odnose, smatra da „razlika od tri procenta i manje čini borbu manje jasnom. Ovo je veliko iskušenje za Timošenkovu“.
Analitičari su prethodno ukazivali da bi manja razlika u glasovima mogla da ohrabri Timošenkovu da tvrdi da je u prednosti ili osporava rezultate. „Situacija se razvija u tom pravcu da bi mogla biti rešena u sudu ili će uslediti neka vrsta dogovora“, smatra Viktor Neboženko iz ukrajinskog Barometar centra. „Realno nije jasno ko je pobednik. Snage su manje više jednake“. Za razliku od preovlađujuće narandžaste boje na ulicama prestonice Ukrajine 2004. kada su slavili politički oponenti Janukoviča, dominantno plavim juče je bio obojen Kijev. Na stotine pristalica opozicionog kandidata okupili su se ispred ključnih vladinih zdanja kao i ispred zgrade izborne komisije proslavljajući pobedu.
Iako su ulice prestonice mirne, iz oba tabora čula su se predviđanja da će biti uličnih okupljanja i nereda. Ukrajinske novinske agencije prenose da je 70.000 dodatnih trupa stiglo u Kijev u cilju očuvanja reda. „Iako Janukovič tvrdi da je pobedio, on nije legitiman predsednik jer izbori nisu bili pošteni“, kaže Pavlo Movčan, poslanik u parlamentu iz redova partije Timošenkove.
Oleksander Turčunov , šef kampanje Timošenkove kaže da se zaključak ne može izvesti samo na osnovu rezultata Centralne izborne komisije. Nemali broj poznavalaca političkih prilika u Ukrajini ukazuju da je malo verovatno da bilo ko od dvoje kandidata okupi masu na ulice kao što je to bio slučaj 2004. „Znamo da je bilo neregularnosti, i to verovatno na obe strane“, kaže Volodimir Gorbač, stručnjak iz nezavisnog Instituta za evroatlantske integracije u Kijevu.
Za mnoge analitičare izborni rezultati posmatraju se kao presuda prozapadnoj revoluciji 2004. koju su vodili Timošenkova i njen bivši saveznik odlazeći predsednik Viktor Juščenko protiv sporne izborne pobede Janukoviča. Pobeda Janukoviča posmatra se i kao naginjanje zemlje ka Rusiji nakon pet godina nesuglasica na relaciji Kijev – Moskva.
„Julija Timošenko je govorila da je i prednost od 10 glasova pobeda. Nadamo se da će prednost od gotovo milion glasova biti dovoljno ubedljiv argument za nju da prizna pobedu svog rivala“, kaže Janukovičeva pomoćnica Ana German.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.