Sa lokacije „Beograd na vodi“ do sada su raseljene 234 porodice. Najviše njih, 117, „obeštećeno“ je dodelom stana kao nužnog smeštaja na period od godinu dana, 71 porodica dobila je stan u zakup na pet godina, uz mogućnost produženja roka do okončanja sudskog ili drugog postupka.
Stan u zakup stan na neodređeno vreme sa pravom otkupa dobilo je 30 porodica, osam je dobilo stan u vlasništvo, a četiri porodice isplatom po tržišnoj vrednosti. Za porodicu Timotijević, koja i dalje živi u Bari Veneciji 55, i to bez vode, a o kojoj je Danas već pisao, još uvek se ne nazire epilog stambenog statusa.
Iz Opštine Savski venac, na čijoj se teritoriji nalazi gradilište „Beograda na vodi“, kažu za Danas da nisu bili nadležni za raseljavanje stanovnika sa te lokacije, navodeći da je za to zadužena Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. Iz Direkcije pak tvrde da su porodice raselili u skladu sa pravnim osnovom i njihovim socijalnim statusom, ali nisu odgovorili koliko je novca utrošeno za raseljavanje.
Iz Direkcije podsećaju da je u toku raseljavanja Gradsko veće Beograda 8. oktobra 2015. godine donelo Akcioni plan raseljavanja porodica sa lokacije projekta „Beograd na vodi“, koji je istog meseca usvojila Vlada Srbije, a rešenjem gradonačelnika Beograda od 4. jula 2016. godine obrazovana je i Radna grupa, sa zadatkom da predloži rešenje za raseljavanje preostalih porodica, među kojima je i porodica Ivana Timotijevića.
„Akcionim planom, između ostalog, predviđen je poseban modalitet raseljavanja porodica koje su raseljene na pet ili jednu godinu, a ispunjavaju uslove za priznavanje svojstva socijalno ugrožene kategorije. Nakon utvrđivanja socijalnog statusa od strane Sekretarijata za socijalnu zaštitu i Gradskog centra za socijalni rad, ovim porodicama biće ponuđeno rešavanje stambenog pitanja kroz određene modalitete dodele stanova u neprofitni zakup ili drugi vid pomoći, saglasno propisima o pomoći u rešavanju stambenog pitanja socijalno ugroženih porodica. Porodicama koje su stan dobile na određeno vreme produžava se rok korišćenja stana do utvrđivanja socijalnog statusa. Dakle, cilj grada Beograda je da se svim stanarima sa lokacije „Beograd na vodi“ omogući adekvatno preseljenje u neki od stanova iz stambenog fonda Direkcije, u skladu sa njihovim pravnim osnovom za raseljavanje, odnosno socijalnim statusom“, navode za Danas iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.
Kako navode, porodici Timotijević Direkcija je počev od 2014. godine nudila da u postupku raseljavanja dobije jedan veliki ili dva manja stana u novogradnji u zakup na određeno vreme, koji bi im trajno pripao u slučaju da dobiju sudski postupak, koji vode protiv Republike Srbije i drugih, radi utvrđenja prava vlasništva, odnosno prava zakupa na objektu koji koristi, ali da su Timotijevići taj predlog odbili.
„Objekat koji koristi gospodin Timotijević nalazi se na javnoj površini, na trasi planirane saobraćajnice. Objekat je, u pravosnažno okončanom postupku eksproprijacije, prenet iz javne svojine Republike Srbije u javnu svojinu grada Beograda. Gospodin Timotijević je odbio sve ponude Direkcije za preseljenje iz eksproprisanog objekta, uz obrazloženje da izričito zahteva trajno regulisanje svog stambenog pitanja i to dodelom stana u svojinu ili u zakup na neodređeno vreme, bez obzira na činjenicu da sudski postupak nije okončan“, objašnjavaju iz Direkcije.
S druge strane, Ivan Timotijević, penzionisani radnik „Iskre“, kako nam je već rekao, ne usuđuje se da napusti kuću u kojoj živi 28 godina i za koju i dalje vodi spor, stahujući da bi je porušili i da bi tek onda ostao na ulici. U tom slučaju ne bi imao šta pred sudom da brani.
– Njihove ponude su sramne i ne pristajemo na to. Borimo se za stanarsko pravo. Vodili su nas da gledamo te stanove, to su sve dobri stanovi, ali šta vredi. Direkcija kad odluči, izbaciće nas na ulicu. Tako su prevarili mnoge da potpišu na godinu dana, a onda neizvesnost kada će vas izbaciti. U avgustu prošle godine hteli su na prevaru da nam poruše kuću, a sad su nas pustili da se mučimo na gradilištu, bez vode, ističe Ivan Timotijević za Danas.
Pregovori o iseljavanju stanovnika Bloka 18
Ono što su prošli stanovnici Savamale i Bare Venecije zbog izgradnje „Beograda na vodi“, ovih dana čeka i stanare obale novobeogradske strane. Pregovori o iseljavanju stanovnika Bloka 18 su u toku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.