Vlada Japana je juče prihvatila politički stav vladajuće koalicije i samoj sebi odobrila da može da dopusti da se japanska vojska koristi i za odbranu drugih zemalja. To je jedna od najvećih promena politike bezbednosti Japana od Drugog svetskog rata.

Vlada je tako popustila dugoročnu zabranu prava na učešće u takozvanoj „kolektivnoj samoodbrani“. Taj korak znači promenu tumačenja Ustava koji su Tokiju diktirale SAD posle Drugog svetskog rata, u kojem je Japan bio jedna od poraženih sila. Premijer Šinzo Abe je jačanje uloge vojske označio kao kamen temeljac svoje nacionalne politike. Prethodne vlade su se držale tumačenja da Ustav kojim se Japan odriče rata, ograničava upotrebu sile na odbranu.

Ali, Abe se, insistirajući na promeni tog stava, pozvao na pogoršanje bezbednosti u regionu, posebno na jačanje kineske vojske i raketne i nuklearne pretnje Severne Koreje. Oko 2.000 protivnika te promene protestovalo je juče ispred zgrade Vlade, tražeći da se odluka o tumačenju Ustava proveri referendumom. Napisan po američkom nalogu posle Drugog svetskog rata, Ustav iz 1947. utvrđuje da se japanski narod „zauvek odriče rata kao suverenog prava“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari