– Proslava jednog od najvećih pravoslavnih praznika – Božića u Novom Pazaru je počela paljenjem badnjaka ispred Petrove i crkve Svetog Nikole u gradu.
Na oba mesta liturgiji i paljenju badnjaka prisustvovao je veliki broj vernika. Nakon verskog obreda služena je kuvana rakija i posluženje sa posnom hranom, koju su pripremili domaćini Badnje večeri. Svake godine ovo veče ima novog domaćina. Paljenje badnjaka ispred Petrove crkve počelo je pre tri godine na inicijativu Udruženja prijatelja Petrove crkve. Proslava Božića biće završena Božićnim koncertom u Koncertnoj dvorani novopazarskog Doma kulture. U programu učestvuju Pevnica crkve Svetog Nikole, pevačka grupa Rašanke i vokalna solistkinja Jelena Tomašević. Organizator koncerta je Klub ekstremnih sportova Ras, a pokrovitelj grad Novi Pazar.
Uoči Božića 150 siromašne i dece ometene u razvoju sa područja prijepoljske opštine dobilo je humanitarnu pomoć od po 5.500 dinara. Ovu pomoć srpskoj deci obezbedila je Humanitarna fondacija „Stara Raška“ iz Toronta i delom istoimena organizacija iz Beograda. „Već četiri godine zaredom za božićne i novogodišnje praznike obezbeđujemo ovakvu ili slične vrste pomoći siromašnoj deci u opštinama Raške oblasti i to najviše zahvaljujući ljudima okupljenim u Humanitarnoj fondaciji „Stara Raška“ u Torontu, a posebno predsednici Fondacije Dragani Varaklić i njenom suprugu Goranu, rodom iz Prijepolja. Pomoć dobijamo i iz drugih delova sveta, ali i od donatora iz Srbije“, rekao je prekjuče u Prijepolju Vojin Vučićević, predsednik „Stare Raške“ sa sedištem u Beogradu, dodajući da su ranije pomoć, pored ostalog, u kompjuterima, voćnim sadnicama i u mnogim drugim poklonima i darovima dobijali ljudi i deca iz ovog dela Srbije bez obzira kojoj su naciji ili veri pripadali. U poslednje četiri humanitarne pomoći za božićne praznike deci čiji su roditelji slabog imovinskog stanja ili nezaposleni, fondacija „Stara Raška“ iz Toronta ukupno je donirala oko 300.000 kanadskih dolara. Prekjuče ukupno podeljena novčana pomoć siromašnoj deci Priboja, Nove Varoši i Prijepolja iznosila je 1.755.000 dinara. Ovaj novac dobilo je 351 dete iz ove tri opštine.
Drevni običaj da domaćin sa najstarijim sinom, ranom zorom, pre izlaska Sunca odlazi u šumu u seču badnjaka za mnoge pravoslavne hrišćane u sjeničkom kraju počinje okupljanjem i organizovanim odlaskom. Na zbornom mestu u šumi, sveštenik čita molitvu i osveštava badnjake svetom vodicom. Sve to traje do dvanaest sati i završava se uz čestitke, rakiju i posnu hranu, poslednjeg dana četvoronedeljnog božićnog posta.
Pripremajući i organizujući grupu za svečani prolazak kroz grad u koloni automobila zakićenim badnjacima, sveštenik Dušan Mihajlović je upozorio vernike da praznik proslavljaju kako priliči i dolikuje pravoslavnim hrišćanima, na tradicionalan i dostojanstven način, bez pucnjave i opijanja. Vernici su se predveče okupili kod crkve Svetih apostola Petra i Pavla u Sjenici, kako bi zapalili badnjake i zajedno se grejali na vatri, koja simbolizuje radost, zdravlje, obilje, ljubav, iskrenost i slogu, i čija svetlost, kažu, razgoni mrak, neznanje i praznoverja. U Pljevljima su predstavnici Islamske zajednice po tradiciji posetili Crkvenu opštinu, sveštenstvu i vernicima čestitali Božić.
Ranije je Badnji dan bio veseliji
Sa badnjakom na ramenu, Andrija Kiković iz sela Gonja, koji je došao u Sjenicu da obavi verski običaj u društvu većeg broja vernika, prisećajući se ranijih vremena priča da je tada ipak, Badnji dan bio veseliji, jer je ranije, kaže, u selu bilo više naroda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.