Pritisak na sud i tužilaštvo: Sagovornici Danasa o Vučićevoj oceni da je do tragedije u Novom Sadu došlo zbog greške struke 1Foto: Danas/A. L.

„Čuo sam taj deo na televiziji koji je izgovorio predsednik države da će tužilaštvo i sud da budu na velikim mukama. Ja to ne mogu da shvatim, nije bitno da li je to rekao Vučić ili bilo ko drugi, bitno je da taj događaj jedino može da se raspravi pred nadležnim organima koji treba da utvrde zašto je došlo do takve tragedije”, kaže za Danas advokat Branislav Tapušković osvrćući se na sinoćnu ocenu i procenu Aleksandra Vučića šta se konkretno desilo u petak u Novom Sadu, kada je nadstrešnica železničke stanice pala i ubila 14 ljudi.

Kako je obelodanio sinoć predsednik Srbije, poslali su mu svu dokumentaciju i njome se bavi po nekoliko sati dnevno.

“Biće mnogo teško i sudovima i tužilaštvu da ustanove da li bi, da nije bilo opterećenja stakla, to stajalo još godinu, dve… Svakako su te sajle bile dotrajale. To je 1964. godine bilo izuzetno delo. Kao i sala Pinki i šoping centrar u Moskvi, gde je poginulo 80-90 ljudi, i to pre neku godinu. Svakako ovde je reč o grešci struke”, ocenio je Vučić.

Zna se ko treba da utvrđuje činjenice

Istovremeno, Tapušković kaže da u državi u kojoj postoji vladavina prava, zna se ko to treba da utvrđuje te činjenice te da navode predsednika Srbije smatra pritiskom na tužilaštvo i sud.

“Normalno bi bilo da tužilaštvo samo po sebi krene u ono što mora da se radi da bi se utvrdile činjenice i istina zašto je došlo do tragedije. Ne može da se upozori tužilaštvo i sud da će oni biti na velikim mukama. Oni će biti na zadatku utvrđivanja činjenica u vezi sa događajem, dok mene, kao advokata, pre svega, interesuje krivična odgovornost, da se nepobitno utvrdi čija je krivica. Tužilaštvo je još pod pritiskom vlasti. Ono je uvek, na neki način, usluga vlasti. Ako se bude izdiglo iznad svega toga, tad možemo da govorimo o tome da će se doći do činjenica na osnovu kojih se može utvrditi krivična odgovornost. Kada su reči predsednika u pitanju, to je klasičan pritisak na sud i tužilaštvo”, ocenjuje naš sagovornik.

Rečenica nije smela da bude izgovorena

Prema njegovim rečima, rečenica Vučića da je “svakako ovde je reč o grešci struke” nije smela da bude izgovorena.

“On bi trebalo da pozove one koji o tome odlučuju da utvrde činjenice i, na kraju krajeva, istinu. On to ne sme sebi da dopusti, da daje ocene koje se mogu dati tek kada se utvrde činjenice. Kad se dogodi tragedija ne smeju se davati nikakve informacije ni o čemu bez odobrenja nadležnog sudije, na šta sam upozorio i posle “Ribnikara”. I uopšte me ne zanima politička dimenzija slučaja, potrebno je da se stvari prepuste nadležnim institucijama, a dok se to ne desi, nema pravne države”, istakao je Tapušković.

On je primetio i da je Vučić kazao da će biti još ostavki, posle one koju je dao ministar Goran Vesić.

Ostavka je moralni čin

“Ostavka spada u moralni čin. Nije političko pitanje. Ona se ne sugeriše nikome. Otkud Vučić ili bilo ko drugi može da zna da li će bilo ko da podnese ostavku? Moralna odluka je odluka koju čovek donosi pred samim sobom. Lični čin. Mora da bud spontano”, naveo je on.

Sa druge strane, Vučićeva tvrdnja da je u pitanju stručna greška sporna je i za Danijela Dašića, građevinskog inženjera.

“Mene nervira priča da je on prvo shvatio koliko je to delo arhitetekte Imre Farkaša genijalno, da bi onda pre dva, tri dana rekao da je greška u originalnom projektu”, ističe Dašić.

Ko može da razume projektnu dokumentaciju

Upitan koliko je razumljiva dokumentacija u vezi sa izgradnjom i rekonstrukcijom svim ljudima koji nisu građevinske struke, on odgovara:

“Koliko god da predsednik države čita dokumentaciju po nekoliko sati dnevno, samo originalni projekat železničke stanice, koji ima nekoliko hiljada strana, a nalazi se i u Arhivu Novog Sada, može da da odgovore o toj građevini. Ja kao građevinski inženjer ne razumem čitav projekat i za neke njegove delove moram da konsultujem kolege inženjere elektro i mašinske struke. Imam utisak da Vučić sada radi kontrolu štete”, ističe Dašić.

On “odgovorno tvrdi da nisu dirali železničku stanicu, ne bi pala nadstrešnica”.

“Danas su me uplašile dve izjave od službe nadzora i projektanta. Pre dva tri dana sam apelovao na nadležne da ne dozvole ulazak ljudi u železničku stanicu jer je hitno potrebno izvršiti sanaciju tog objekta. Nadstrešnica je bila izuzetno bitan element cele konstrukcije jer je služila kao kontrateg koji je redukovao velike sile koje su bile u horizontalnim nosačima krova I premošćavaju raspon od 20 metara. Juče je nadzorni organ zatažio istu stvar od izvođača – da zatvori ulaz. Ono što me je uplašilo bilo je da oni nisu imali uvid u originalni projekat”, kazao je on.

Upitan da danas počne da čita originalni projekat zgrade železničke stanice u Novom Sadu koliko bi mu za to bilo potrebno vremena, on odgovara:

“Ako bi se samo time bavio, ne bih mogao sam jer je građevinarstvo široka oblast, mogao bih da pročitam za nedelju dana da bih uopšte mogao da napravim analizu i dam neophodne preporuke”.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari