Transparentnost Srbija: Poništenje referenduma 1Foto: Logo

Kada bi sudovi u Srbiji i bili hrabriji u donošenju odluka suprotnih volji izvršne vlasti, teško da bi mogli naći pravni osnov da ponište referendum zbog privilegovanog pristupa budžetu jedne strane, navodi danas Transparentnost Srbija.

Transparentnost je tako reagovao povodom ostavke slovenačkog premijera Mire Cerara zbog odluke suda u vezi referenduma o izgradnji nove pruge.  Transparentnost konstatuje da je u Sloveniji poništen referendum na kojem je više od 53 odsto glasača podržalo projekat izgradnje 27 kilometara pruge između Divače i Kopra, u vrednosti od milijardu evra.

Sud je referendum poništio na osnovu zahteva jednog udruženja građana, zasnovanog na tvrdnji da je vlada imala prednost na referendumu, jer je koristila 95.000 evra budžetskih sredstava za podršku svojoj kampanji.

„Vladina kampanja je bila nedopustivo jednostrana“, zaključio je sud. Transparentnost navodi da u Srbiji nije dovoljno uređena funkcionerska kampanja koja se vodi u vreme izbora, a kakva bi bila vođena i pred referendumsko odlučivanje.

U Srbiji uopšte nije regulisano finansiranje kampanje u vezi sa referendumskim izjašnjavanjem, niti je iko nadležan da kontroliše to finansiranje, konstatuje Transparentnost. Dodaje se da je poslednji put kada je održan referendum,
radi potvrde novog Ustava, ceo državni aparat bio u funkciji glasanja za jednu opciju, a preko toga su, bez ikakvog
pravnog osnova, parlamentarne stranke dobile vanrednu dotaciju od oko dva miliona evra za vođenje referendumske
kampanje.

Za taj novac partije nisu morali da polože račune, pa je pretočen u finansiranje izbora, održanih posle nekoliko meseci, saopštila je Transparentnost.

Što se tiče slovenačkog referenduma o 27 kilometara pruge, navodi se da u Srbiji ne samo da nema referenduma o skupim investicijama, već se o njima ne otvara ni javna rasprava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari