Pravni zastupnici porodica gardista ubijenih u kasarni u Topčideru 5. oktobra 2004. zatražili su od Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušanje bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića i njegovog tadašnjeg savetnika Vuka Jeremića.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }
Punomoćnici gardista Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića smatraju da Tadić treba da bude saslušan o tome „kako je njegov kabinet prvi iz lanca komandovanja saznao za ubistvo gardista u Topčideru“, a zatim i Jeremića, pošto je tadašnji načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Branko Krga tvrdio da ga je o tragediji u Topčideru obavestio upravo Jeremić.
Advokati traže i ispitivanje penzionisanog generala Aleksandra Dimitrijevića, nekadašnjeg čelnog čoveka vojne bezbednosti, o tome ko mu je naređivao da daje iskaze suprotne nalazima Komisije koju je formirao Vrhovni savet odbrane i o njegovim saznanjima o tome ko je nedozvoljeno boravio u tajnom objektu Karaš u Topčideru. Takođe, predloženo je i saslušanje sudskih veštaka medicinske struke, trasologa, ali i zaposlenih i osoba koja su na odsluženju vojnog roka bila zadužena za održavanje tajnih ulaza u ovaj objekat, kao i zaposlene u ovom tajnom vojnom objektu.
Advokati Olgica Batić, Predrag Savić i Aleksandar Đurić traže da bude saslušan i doskorašnji tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević u vezi sa izjavama medijima „da su neka lica u kasarni Topčider bila povezana sa haškim beguncima“. Od Vukčevića traže i sve dokumente o kretanju Ratka Mladića „i spisak ljudi koji su činili njegovo obezbeđenje“.
„Od Haškog tribunala zatražiti, ukoliko postoji, dokaz o razgovorima jednog ministra Savezne vlade (koji je bio član Koštuničinog DSS-a) sa predstavnicima Tribunala, koji je tvrdio da je motiv za ubistvo vojnika to što su žrtve videle kako se vojni objekat, uz učešće bezbednosnih struktura, koristi za šverc robe, sa ciljem da se obezbedi novac za finansiranje Mladićeve zaštite, što u knjizi 'Slučaj Topčider – Anatomija državnog zločina' pominje Florans Artman, nekadašnja portparolka Tužilaštva Haškog tribunala“, navodi se u podnesku zastupnika porodica ubijenih vojnika.
Spor i u Strazburu
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu razmatra tužbu protiv Srbije koju je podnela porodica ubijenog gardiste Dragana Jakovljevića. Porodica smatra da je sporna presuda kojom je nekadašnji vojni istražni sudija Vuk Tufegdžić oslobođen optužbe da je klevetama povredio ugled njihovog sina u vreme dok se vodila istraga o pogibiji gardista u Topčideru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.