Članovi Sindikata pravosudnih organa Srbije u sudovima na području Srednjobanatskog okruga podržali su zahteve Glavnog odbora tog sindikata za rešavanje problema isplate plata državnim službenicima i nameštenicima u sudovima. Kako navode u dopisu upućenom predsednici vrhovnog suda, Ministarstvu pravde i Visokom savetu pravosuđa, zaposleni u pravosuđu nezadovoljni su načinom obračuna i isplatom plata i primenom Zakona o državnim službenicima i nameštenicima.

Članovi Sindikata pravosudnih organa Srbije u sudovima na području Srednjobanatskog okruga podržali su zahteve Glavnog odbora tog sindikata za rešavanje problema isplate plata državnim službenicima i nameštenicima u sudovima. Kako navode u dopisu upućenom predsednici vrhovnog suda, Ministarstvu pravde i Visokom savetu pravosuđa, zaposleni u pravosuđu nezadovoljni su načinom obračuna i isplatom plata i primenom Zakona o državnim službenicima i nameštenicima. Prema njihovom mišljenju, novi Zakon o platama državnih službenika i nameštenika, koji je stupio na snagu 1. januara ove godine, znatno je umanjio zarade. Dopis su uputili članovi Sindikata pravosudnih organa u Opštinskom sudu Zrenjanin sa odeljenjem u Sečnju, Trgovinski sud u Zrenjaninu, Opštinski sud Kikinda sa Odeljenjem u Novoj Crnji, Opštinski sud Novi Kneževac, Opštinski sud Novi Bečej, Opštinski organ za prekršaje Zrenjanin, Opštinsko javno tužilaštvo i Okružno javno tužilaštvo Zrenjanin. Ukoliko se ne udovolji zahtevima sindikata do 26. februara, istog dana, navodi se u dopisu, svi pravosudni organi u Srbiji stupiće u jednosatni štrajk upozorenja koji će se organizovati svakodnevno do 3. marta. Ukoliko ni tada zahtevi ne budu ispunjeni, svi državni službenici i nameštenici u pravosudnim organima Srbije stupiće u generalni štrajk, što je i stav Glavnog odbora tog sindikata.
U potrazi za odgovorom koliko članova Sindikata pravosudnih organa podržava ovaj zahtev, u zrenjaninskom Opštinskom sudu objašnjavaju da postoje različite sindikalne organizacije i da Opštinski, Okružni i Trgovinski sud u Zrenjaninu pripadaju različitim sindkatima. Većina zaposlenih, želeći da ostane anonimna, kaže da prvi put čuju za ovakav zahtev i da su plate već regulisane početkom ove godine. Prema neimenovanom izvoru, bilo kakav štrajk u sudstvu je nedopustiv jer je poslodavac zaposlenima u pravosuđu država, koja zakonom reguliše zarade. Sem toga, novi Zakon o platama državnih službenika i nameštenika garantuje u svom 52. članu da niko ne može imati zaradu manju od poslednje isplaćene u decembru 2006. godine. Slovo zakona kaže da državni službenik i nameštenik čija bi osnovna plata posle 1. januara 2007. godine bila manja od plate koju je imao 1. januara 2007. godine (obračunate bez minulog rada), zadržava platu koju je imao 1. januara 2007. godine, dok njegova osnovna plata, primenom odredaba ovog zakona, ne dostigne platu koju je imao 1. januara 2007. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari