Često se može čuti da su stručnjaci u urbanizmu, kao obliku umetničkog dokazivanja, nalik vinu. Među onima koji iza sebe imaju više godina stvaralačkog rada, u popisu pojektovanih i sagrađenih značajnih objekata, stambenih, poslovnih ili za posebne namene, ima i takvih koji su utisnuli i ostavili pečat veoma lične prepoznatljivosti na širem prirodnom okruženju, svejedno, u gradu ili manje urbanoj sredini, a njihove zamisli pretočene su u, od investitora sve više, zahtevne građevinske poduhvate.
Jedan od njih je i Alija Iglica, dipl.inž.arhitekture, sada na dužnosti direktora Zavoda za urbanizam i projektovanje doo u Prijepolje, a do pre dve godine, kada je privatizovano, društvenog preduzeća sa urbanističkim stažom od pune četiri decenije. Upravo je ovaj vrsni arhitekta iz projektantske kuće koju vodi „izašao“ sa još jednim vrednim projektom. Radi se o urbanističkom rešenju etno sela u Drmanovićima, na obližnjem Zlataru kod Nove Varoši.
Nakon projektovanja etno sela u Kamenoj Gori koja predstavlja jedan od prirodnih dragulja na području prijepoljske opštine, i u kojoj dominira objekat Etno muzeja i etno sela u Vranešima kod Kokinog Broda koji je arh. Iglica urbanistički osmisliio za jednog slovenačkog investitora, iz njegovih stvaralačkih ruku upravo je „izbačeno“ još jedno rešenje po kojem će se graditi etno selo u Drmanovićima koje na prvi pogled, čak i laicima u urbanizmu, izaziva divljenje svojom arhitektonskom posebnošću. Stručna javnost koja je imala uvid u poslednji arhitektonski projekat Iglice kaže da se glavne odlike njegovog stvaralaštva u slučaju predloženih rešenja za prostor etno sela u Drmanovićima nalaze u osećaju da objekte prilagodi ambijentu, u duhu tradicije podneblja gde se gradi i uz pozivanje na autohtone materijale.
– Vrlo bitno u ovom poslu je da imate zahvalnog i razumnog investitora koji u vas veruje i ne sputava vas, ali, isto tako, koji s prvom očekuje da ono što projektujete bude i ovovremeno i ujedno tradicionalno, a pre svega, svrsishodno. Zoran i Radmila Obućina iz Nove Varoši, kao investitori etno sela u Drmanovićima na prelepom Zlataru su upravo ljudi koje urbanistički stručnjak može samo poželeti za saradnju zbog tog tako potrebnog razumevanja i obostranog poverenja u kreiranju projektovanog zadatka i predloženog rešenja, kaže za Sandžak Danas, prijepoljski arhitekta Alija Iglica.
Prema urbanističkom rešenju arh. Iglice kompleks etno sela u Drmanovićima sastojaće se od šest objekata isključivo namenjenih gostima koji žele da imaju istovremeno lagodan ali i zdrav, u prirodnom okruženju, boravak na Zlataru. Brižljivo opremljeni jednosobni i dvosobni apartmani u zgradama od prirodnog materijala, centralnim objektom sa kuhinjom zdrave hrane, restoranom, dnevnim boravkom, vinskim podrumom, prostorima za rekreaciju i drugim sadržajima i sve to u sačuvanom prirodnom ambijentu „zdravog“ Zlatara koji će uskoro „niknuti“ na periferiji ovog staništa, predstavljaće overenu garanciju prave turističke ponude za izbirljivijeg gosta i turistu željog odmora van gradske vreve. Arhitekta Iglica smatra da je svojim predloženim urbanističkim rešenjem za etno selo u Drmanovićima uspešno odgovorio na oba zahteva, i investitora i budućih posetilaca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.