Treći dan štrajka u školama: Pritisci, inspekcija, ali i solidarnost među prosvetarima 1foto: M.M./ATAImages

Nikad veći broj škola nije bio u štrajku, ocenjuje za Danas Snežana Romandić Petrović, predsednica Unije sindikata škola Beograda, sumirajući rezultate štrajka u zakonskim okvirima, koji je počeo od ponedeljka, 4. novembra.

Ove nedelje, podsetimo, časovi su skraćeni na 30 minuta u školama sa teritorije školskih uprava Beograd i Požarevac, dok se u ostatku Srbije nastava odvija uobičajeno, ali prosvetari koji štrajkuju nisu obavezni da drže dodatnu, dopunsku nastavu, časove odeljenjskog starešine, niti da učestvuju u radu odeljenjskih i nastavničkih veća.

– Ima pritisaka od strane inspekcija koje rade vanredne preglede po školama. Izvestan broj direktora škola traži spiskove svaki dan i planove nadoknade, ali odupiremo se i štrajkujemo u senci svih ovih tragičnih dešavanja. Vlada i Ministarstvo prosvete nas ignorišu, ali manir „pa šta“ je njihov stil već duže vreme – ističe Romandić Petrović.

I u Forumu beogradskih gimnazija, koji je član reprezentativnog Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS), kažu da se od ponedeljka do danas povećao broj gimnazija u kojima zaposleni štrajkuju.

– U ovom trenutku samo dve beogradske gimnazija zvone na 45 minuta, to su Deveta i Matematička. U svim ostalim časovi traju po 30 minuta. Poslednja je odluku da se zvoni na 30 minuta donela Zemunska gimnazija, a dan ranije i Četrnaesta – kaže za Danas Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

Od ukupno 21 beogradske gimnazije, FBG ima svoje odbore u njih 17, a imaju članstvo u još dve – Četvrtoj i „Patrijarh Pavle“, koje su većinski u SRPS-u.

– Javljaju mi se i kolege koje rade u gimnazijama koje nisu u Forumu. Sudeći po tome, nema pritiska. Jedini pritisak uoči štrajka je izvršen na zaposlene u Devetoj gimnaziji zakazivanjem nastavničkog veća sa tačkom dnevnog reda analiza posledica štrajka, iako štrajk praktično nije ni počeo, a svakako nije u nadležnosti nastavničkog veća da ga analizira. Osim toga, tom prilikom je predmet analize bila i zarada predsednice sindikata. U drugim školama nisu prijavljivane nepravilnosti i pritisci do sada – ističe Markov.

U svih 19 osnovnih i srednjih škola, članica Sindikata obrazovanja Požarevac, koji je većinski sindikat na teritoriji tog grada, časovi traju po 30 minuta.

– Nema nijednog čoveka koji radi 45 minuta. Uspeli smo da dođemo do takve situacije da se i oni ljudi koji nisu članovi sindikata solidarišu i na to sam ponosan. Ovo se dešava prvi put. Ako u kolektivu ima i jedan čovek koji radi 45 minuta, mora da se zvoni na 45, i to može da bude uzrok problema, ali pošto svuda zvoni na 30 minuta nema ni negativnih reakcija roditelja. Naprotiv, većinski nas podržavaju – kaže Dragan Kostić, predsednik Sindikata obrazovanja Požarevac, koji je u sastavu SRPS-a.

U pojedinim beogradskim školama svedoče da im je najavljena poseta prosvetne inspekcije, a iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili na pitanje Danasa da li su po školama počeli vanredni inspekcijski pregledi i da li je direktorima naložen da se zvoni na 45 minuta, što tvrde u pojedinim školama, u kojima su kolektivi podeljeni.

Prosvetari svedoče da je u takvim slučajevima došlo do konfuzije i da neki nastavnici, a pre svega učitelji, nisu smeli da posle pola sata napuste učionice i ostave đake same.

Sindikati su, s druge strane, poručili da zaposleni nisu dužni da preostalih 15 minuta čuvaju decu.

Iz Ministarstva nisu odgovorili u koliko su škola, po njihovoj evidenciji, skraćeni časovi, hoće li biti posledica po zaposlene koji su u zakonskom štrajku, u smislu umanjenja dnevnica za vreme za koje ne drže nastavu, kao i da li se očekuje nastavak pregovora sa sindikatima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari