Ta izjava nemačkog predsednika Joahima Gauka sa nedavne konferencije o bezbednosti, koja se tradicionalno održava u Minhenu, prošla je gotovo nezapaženo izvan Nemačke.

Ali Gauk je tada rekao da je Nemačka natprosečno profitirala od globalizacije i da je vreme da, prevaziđe rezerve oslonjene na istorijsko pamćenje, i u odbrani takvog sveta preuzme više odgovornosti u spoljnopolitičkim i bezbednosnim pitanjima. Pre nego što se Gauk verovatno nadao, došao je trenutak da Nemačka pokaže kako će ovu obavezu ispuniti navodi se u komentarima koje objavljuju nemački listovi ogromnog uticaja kao što je Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) i Špigel.

I baš nemačku kancelarku Angelu Merkel, a ne Evropu i čak ne ni SAD kako precizira FAZ, otvoreno prozivaju da preuzme vođstvo i pritisne ruskog predsednika Vladimira Putina, kako na budući gubitak uticaja u susednim zemljama ne bi reagovao vojnim sredstvima „gledajući na Evropljane kao na dekadentne slabiće“. Komentator FAZ-a Klaus-Diter Frankenberger precizira : „ Ta konfrontacija bi za EU mogla da bude, kako se kaže, ‘defining moment“ njenog daljeg razvoja. Diskusije iz prethodnih godina o ‘više Evrope’ deluju prema tome kao da su iz nekog drugog vremena“.

Komentator FAZ-a ne precizira kojim bi to sredstvima nemačka kancelarka mogla da pritisne ruskog predsednika, jer vojna sredstva ne dolaze u obzir, a ekonomska su upitna, ali ni ne sumnja da je ona jedina koja ta sredstva u odnosu na Vladimira Putina poseduje.“ Drugi akteri od sličnog značaja ne postoje u Evropi, vlade od Londona do Rima zabavljene su drugim stvarima, pa što se tiče istočne Evrope interesno-politički igraju u drugoj ligi, iako je Velika Britanija, posle Budimpeštanskog sporazuma, garant sigurnosti Ukrajine“, kaže Frankenberger. On priznaje da je „potpuno jasno da Nemci nisu za konfrontaciju sa Rusijom, baš naprotiv. Dakle, mora se obaviti veliki posao ubeđivanja među stanovništvom“, savetuje Frankenberger.

U komentaru objavljenom u nedeljniku Špigel profesor Univerziteta Dortmund Henrik Miler sasvim je konkretan: on zna da je trgovina najjače nemačko oružje, budući da je Nemačka treća po veličini spoljnotrgovinska sila sveta, i poziva vladu u Berlinu da u konfrontaciji sa Rusijom svoje najmoćnije sredstvo iskoristi ne obazirući se na protivljenje iz vrhova nemačke privrede. Nemačka, kaže Miler, sada ima priliku da pokaže koliko su ozbiljni bili ne samo njen predsednik, nego i njen ministar spoljnih poslova i ministarka odbrane kad su nedavno tvrdili da je došlo vreme da Nemačka preuzme svoj deo odgovornosti za bezbednost u svetu, koju su joj dosad obezbeđivali drugi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari