DRAGAN ČAVIĆ: RS dobila kabinet koji treba da sluša, a ne da misli MILORAD PUPOVAC: Simpatična je izjava da je rekonstrukciju tima Jadranke Kosor sproveo državni tužilac NEĐELJKO RUDOVIĆ: Igor Lukšić iz svega može da izađe kao političar velikog formata, ali i kao tranzicioni premijer
Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske izabrali su juče novu Vladu, zastupnici u Hrvatskom saboru podržali su rekonstrukciju kabineta Jadranke Kosor, dok su parlamentarci u Crnoj Gori nastavili raspravu o izboru nove izvršne vlasti, pošto je Milo Đukanović podneo ostavku na mesto premijera, a predsednik Filip Vujanović za mandatara predložio dosadašnjeg vicepremijera Igora Lukšića.
Novi premijer Republike Srpske je Aleksandar Džombić, izabran na predlog Saveza nezavisnih socijaldemokrata predsednika RS Milorada Dodika. U vladi od 16 ministarstava deset je ministara iz SNSD-a, po dva iz Demokratskog narodnog saveza i Socijalističke partije, jedan je iz Hrvatske demokratske zajednice i jedan ministar je nestranačka ličnost.
Novu vladu je podržalo 46 poslanika skupštinske većine, dok je protiv bilo 30 opozicionih poslanika Srpske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa, Stranke demokratske akcije, Socijaldemokratske partije, Demokratske partije i Srpske radikalne stranke.
– Biće ovo vlada kontinuiteta prethodne, koju je vodio aktuelni predsednik RS Milorad Dodik – kazao je, kako je izvestio Tanjug, Aleksandar Džombić, ističući da je prethodna vlada „postigla uspehe u svim oblastima“.
Republika Srpska dobila je vladu koja treba da sluša, a ne da misli, kazao je u razgovoru za Danas Dragan Čavić, lider Demokratske partije i nekadašnji predsednik Republike Srpske, odgovarajući na pitanje da li će Aleksandar Džombić moći da kreira politiku koliko i predsednik Dodik.
– Ima ko da misli umesto Vlade, a to je Dodik. Onaj ko ne bude slušao biće sklonjen. Apsurd je da Džombić u svom kabinetu ima nekoliko ministara koji su u njegovoj stranci hijerarhijski iznad njega, a to su ministri zdravlja Ranko Škrbić, policije Stanislav Čađo i finansija Zoran Tegeltija. Ti ministri imaju veću političku težinu od Džombića u Vladi i van nje – navodi Čavić.
Dodik ima skupštinsku većinu i naredne četiri godine će, osim ako ne bude političkih zaokreta, uživati političku stabilnost, ocenjuje Čavić.
– Stabilnosti neće biti kada je reč o ekonomiji i socijalnim prilikama, gde su problemi ogromni. To čak i Vlada stidljivo priznaje, mada je donedavno tvrdila da je Srpska političko čudo ravno grupi BRIK – rekao je Čavić.
Poslanici Hrvatskog sabora izabrali su nove ministre i vicepremijere. Za mesto ministra finansija na kojem je dosad bio Ivan Šuker izabrana je dojučerašnja šefica uprave Partner banke Martina Dalić, na čelo Ministarstva odbrane sa kojeg je smenjen Branko Vukelić dospeo je diplomata od karijere Davor Božinović, dok je dosadašnjeg ministra kulture Božu Biškupića zamenio njegov doskorašnji pomoćnik Jasen Mesić.
Umesto Marine Matulović Dropulić, na čelo Ministarstva zaštite okoline, prostornog uređenja i građevine dolazi Branko Bačić, generalni sekretar HDZ-a. U Vladu je kao vicepremijer za investicije ušao predsednik uprave Pastor grupe Domagoj Milošević, a potpredsednici su i ministar poljoprivrede Petar Čobanković i šef diplomatije Gordan Jandroković bez označenog zaduženja.
Jadranka Kosor je rekla da su dva prioritetna zadatka vlade ulazak Hrvatske u EU i izlazak iz krize. Ona je istakla da će prvo biti održan referendum o ulasku Hrvatske u EU, a onda parlamentarni izbori koje traži opozicija.
– Rekonstrukcija Vlade sigurno će doprineti političkoj stabilnosti, kako u vladi tako u HDZ-u, vodećoj stranci koalicije, ali je sigurno da će se stabilnost još dugo graditi. Rekonstrukcijom proces stabilizacije nije završen – izjavio je za Danas Milorad Pupovac, potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke i poslanik u Hrvatskom saboru.
Navodi o kozmetičkim promenama, prema Pupovčevim rečima, predstavljaju uobičajene kritike opozicije. Promene su, kako je kazao, ozbiljne i po ljude koji su ušli u Vladu i po ono što Vlada treba da čini.
– Glavni problem je to što je rekonstrukcija obavljena u poslednjem trenutku i što novi ministri neće imati vremena da pokažu šta mogu, a izabrani su, pre svega, da zaustave loše trendove u ekonomiji – ocenio je Pupovac.
Značajnu pažnju medija u Hrvatskoj juče je privukla izjava poslanika Istarskog demokratskog sabora Damira Kajina da je Vladu rekonstruisao državni tužilac Mladen Bajić, glavni nosilac borbe protiv korupcije, a ne Jadranka Kosor.
– Tvrdnja da je gospodin Bajić rekonstruisao Vladu je uobičajena retorička figura. Bajić ne bi mogao da radi svoj posao da nema političku podršku. Izjava Damira Kajina svakako je simpatična – komentar je Milorada Pupovca.
Skupština Crne Gore nastavila je juče raspravu o programu i sastavu nove vlade. Lukšić je saopštio da njegova vlada neće raditi ni pod čijim uticajem, te ni bivšeg premijera, ali je rekao da će zadržati prioritete Mila Đukanovića. Opozicija smatra da će to biti još jedna „vlada kontinuiteta“ i da budući premijer „nema snagu“ za korenite promene, izvestila je RTV Crne Gore.
– Lukšić je pred velikim iskušenjem, jer iz svega može da izađe kao političar velikog formata. Ali, može da bude i tranzicioni premijer čiji će mandat potrajati godinu ili dve. Ako Lukšić postigne rezultate za građane Crne Gore, a ne samo za Evropsku uniju, u smislu jačanja standarda, konkretnih rezultata u borbi protiv kriminala, privlačenja investicija i uz sve to stekne naklonost kritičke javnosti, rašće njegov uticaj u DPS-u i pokazaće da nije lutka na Đukanovićevom koncu koju će neko tek tako moći da skloni – rekao je Danasu Neđeljko Rudović, urednik političke rubrike u podgoričkom dnevniku Vijesti.
Lukšić slovi za pristojnog, vrlo obrazovanog, dovoljno ambicioznog i modernog političara koji se po mnogim osobinama razlikuje od Mila Đukanovića, naglasio je sagovornik Danasa. Lukšić, prema rečima Rudovića, „ima vaspitanu komunikaciju sa opozicijom, izgradio je veoma dobre odnose sa medijima i iskazuje odlučnost da Crna Gora bude zemlja reda, rada i zakona“.
– Ipak, ne zaboravite da Đukanović ostaje šef Demokratske partije socijalista i i suštinski šef premijeru. Đukanović je bio pragmatičan i vešt predsednik vlade, ali nije imao razumevanja za drugačije mišljenje. Pokušao je da uništi nezavisnu misao i slobodne medije. Jednostavno, Đukanović suštinski nije hteo da prihvati vrednosti zapadne demokratije – rekao je Rudović.
Balkanac uz dlaku Zapadu
Spoljnopolitički imidž Crne Gore je generalno solidan s obzirom na to da je Đukanović uvek išao uz dlaku zapadnim centrima moći. Crna Gora nikad nije pravila probleme Vašingtonu i evropskim prestonicama. Đukanović je učestvovao u rušenju Miloševića, nije izazvao nijedan regionalni problem, priznao je Kosovo – ističe Neđeljko Rudović. Na planu unutrašnje politike, Đukanović je, prema Rudovićevim rečima, tipičan balkanski političar.
– Pokazao je sve osobine autoritarne prirode koja ne trpi kritiku i pokušava da je uguši na svaki način. Za njegovog mandata korupcija je ojačala, donosio je zakone u prilog bliskih mu osoba, njegovom voljom proizvedeni su tajkuni – ocena je sagovornika Danasa.
Fluidni Dodik
– Najčešća politika koju Dodik i njegovi saradnici praktikuju je „pričaj ono što se slušaocu sviđa“. Primera radi, Dodikova politika prema NATO je fluidna. Stranim diplomatama, uključujući i Hilari Klinton, pričao je da podržava ulazak BiH u NATO, dok domaćoj javnosti kaže nešto drugo – kazao je Danasu Dragan Čavić odgovarajući na pitanje deli li mišljenje da je Milorad Dodik nakon izbora „ohladio“ retoriku kada je reč o statusu Republike Srpske.
Đukanović mudriji od Sanadera
– Teško je verovati da bi ljudi koji predvode borbu protiv kriminala mogli da budu predmet istrage, odnosno da bi tužilaštvo moglo da se interesuje za Jadranku Kosor – komentar je Milorada Pupovca na spekulacije da bi aktuelna predsednica Vlade Hrvatske mogla da završi kao Ivo Sanader, a što je i sudbina koju Milu Đukanoviću „proriču“ crnogorski opozicionari. Pupovac je Danasu kazao da veruje da Đukanović neće napraviti greške kakve je učinio Sanader.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.