Tribina “(Ne)moć komunikacije” u Subotici 1

“(Ne)moć komunikacije”, četvrti u seriji od deset razgovora održaće se u Subotici u četvrtak 1. juna, na Ovorenom univerzitetu, Trg Cara Jovana Nenada 13, u 12 časova.

Tribinu organizuju IP Clio i Pokret Novi optimizam pod nazivom Mediji i Novi optimizam, a u okviru obeležavanja dvadeset godina postojanja edicije Multimedia. Razgovori će biti realizovani u deset gradova Srbije (Novi Sad, Niš, Novi Pazar, Subotica, Užice, Vršac, Kragujevac, Vranje, Šabac, Zaječar).

Teme koje će biti predmet razgovora u Subotici su: da li građani imaju moć da kontrolišu tokove komunikacije; privatnost u digitalnom svetu; uticaj novih medija na društvene odnose; zašto su važni uzbunjivači.

Uvodničar: Ratko Božović, kulturolog i sociolog Sagovornici: Brajan Ebel, savetnik ambasadora Kanade u Srbiji, Predrag Šarčević, glavni i odgovorni urednik Trećeg programa Radio Beograda; Jovo Bakić, sociolog. Moderator: Dalibor Petrović, sociolog

Ove godine navršava se 20 godina pisustva edicije Multimedia, IP Clio, u stručnoj i široj javnosti. Nedavno, na 23. međunarodnom salonu knjiga u Novom Sadu, uručeno je i poslednje u nizu priznanja – Povelja Novosadskog sajma za dvadesetogodišnjicu uspešne aktvinosti što je četvrto priznanje dosadašnjem uredničkom konceptu i aktivnostima.

– Namera nam je da “radno obeležimo” ove jubileje u Srbiji i to sa svojim dugogodišnjim partnerima i saradnicima. Serija razgovora pod nazivom Mediji i Novi optimizam imaće za cilj da otvori javnu debatu o društvenom statusu i uticaju savremenih medija, medijskoj kulturi, profesionalnom položaju novinara. Time nastavljamo sa dvodecenijskim podsticajima medijskim poslenicima da se aktivnije zalažu za obrazovanje i unapređenje profesije. Dnevni list Danas, kao i agencija Beta takođe obeležavaju dve decenije delovanja. Ova naša dva ugledna, neposrnula i nepotkupljiva izvora informacija i kritičkog mišljenja, učestvovaće i beležiće debate koje će se raealizovati u deset gradova Srbije – navodi se u saopštenju.

U trenucima obeleženim medijskom neslobodom, u vremenu u kojem se situacija u medijskim oblastima ocenjuje kao alarmantna a cenzura priglušuje glasove drugačije od dominantnih, gde tabloidna štampa postaje izvor (ne)proverenih informacija i gde je umeće medijske manipulacije postalo obavezna veština državnih funkcionera, postavlja se pitanje šta i kuda dalje? Može li se nastaviti ovim utabanim putem medijskog terora i tražiti u mraku sad već retke svetionike ili treba tražiti nova rešenja, nove pristupe iznalaženju slobode govora, mišljenja, informisanja? Ova, i mnoga druga pitanja sve više dobijaju na svojoj aktuelnosti, a da bi se došlo do odgovora neophodno je pokrenuti dijaloge, sučeliti stavove, kritički pristupiti problemu. Edicija Multimedia već dvadeset godina održava tradiciju postavljanja pitanja i davanja odgovora; namenjena stručnoj i široj javnosti aktivno se bavi širenjem medijske pismenosti i kulture. “Novi optimizam” prepoznao ju je kao jedan od onih retkih svetionika koji se ne gase, odnosno, koji ne bi smeli biti ugašeni! Zato istupamo zajednički stvarajući biblioteku Novog otpimizma.

Kada je reč o temama o kojima će se diskutovati u razgovoru na temu “(Ne)moć komunikacije”, Novi optimizam preporučuje: Manuel Kastels “Moć komunikacije”, Miroljub Radojković, Branimir Stojković “Informaciono komunikacioni sistemi”, Aleksandar Luj Todorović “Umetnost i tehnologije komunikacija”, Miroljub Radojković, Branimir Stojković, Aleksandar Vranješ “Međunarodno komuniciranje u informacionom društvu”.

Sledeći razgovor “Etika javnog servisa u trci s privatnim tabloidim” održaće se 6. juna u Užicu u Svečanoj sali Gradske kuće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari