Nacrt programa rada i istraživanja Međuresornog koordinacionog tela koje se bavi prikupljanjem, analizom i pripremom materijala sa podacima o promenama životne sredine pre i posle NATO bombardovanja predstavljen je danas na sastanku Zajedničkog tela za utvrđivanje posledica bobardovanja po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Dogovoreno je da Međuresorno koordinaciono telo razradi predloženi Nacrt programa istraživanja i u narednom periodu ga predstavi Savetu i Upravnom odboru.
U međuvremenu su obezbeđene prostorije i neophodni materijalni uslovi za rad tog tela i Komisije.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan, koji je i predsednik Upravnog odbora i koordinator svih aktivnosti, ukazao je da je to jedan od najvažnijih nacionalnih projekata, jer je njegov osnovni cilj da budućim generacijama obezbedi zdravu životnu sredinu i budućnost „bez hipoteka prošlosti“.
„Istraživanje i dobijeni rezultati su važni za zdravlje nacije na prostoru Srbije.
Primenom međunarodno priznatih metodologija obezbedićemo da naučno istraživanje nesumljivo pokaže da li su ili nisu, i ako jesu, kakve i kolike posledice bombardovanja i uništenja petrohemijskih postrojenja na zdravlje nacije i šta treba da preduzmemo kako bismo sačuvali genetski potencijal“, rekao je Trivan.
Ukazao je da bi istraživanje za utvrđivanje posledica bombardovanja trebalo da obuhvati čitavu teritoriju Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju, jer je „najvažnije zdravlje dece, a ne nacionalna pripadnost“.
Trivan je izrazio uverenje da će se i zemlje u regionu priključiti istraživanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.