Turske vlasti su juče zapretile da će zamrznuti odnose sa Evropskom unijom ako se ne pronađe rešenje za Kipar i kada ta ostrvska država preuzme mesto predsedavajuće u julu 2012. godine.

„Ako pregovori s Kiprom ne dovedu do političkog rešenje i ako EU preda predsedavajuće mesto južnom delu Kipra, nastupiće kriza u odnosima EU i Turske. Mi ćemo zamrznuti odnose sa EU i to će izazvati prekid naših odnosa sa Unijom“, rekao je potpredsednik turske vlade Bešir Atalaj.

Turska ne priznaje Kipar, odnosno njegov južni deo koji je međunarodno priznat i čije stanovništvo čine kiparski Grci. Turska priznaje severni deo, koji ne priznaje svet, a u kojem žive kiparski Turci. Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan u nekoliko navrata je pretio zamrzavanjem odnosa sa EU zbog nerešenog kiparskog pitanja. „Ako se ne dođe do rešenja kiparskog pitanja do kraja godine, Turska će zamrznuti svoje odnose sa EU dok je Kipar predsedavajući EU“, rekao je Erdogan.

Odnosi su već zategnuti, budući da je Turska planove Kipra da istražuje naftna nalazišta u Mediteranu ocenila kao provokaciju. Zvanična Ankara je najavila da će razmotriti da vrši istraživanje naftnih rezervi oko ostrva sa severnim Kiprom ukoliko Republika Kipar ne obustavi svoje planove. Republika Kipar je zapretila da će osujetiti put Turske ka EU ukoliko se bude protivila njenim planovima u vezi sa istraživanjem naftnih nalazišta. Turska smatra da naftne rezerve u Mediteranu pripadaju i kiparskim Turcima i kiparskim Grcima i zato se protivi odluci Republike Kipar. Pregovori o Kipru veoma sporo napreduju od 2004. godine, kada su kiparski Grci odbili plan UN o ponovnom ujedinjenju ostrva. Turci su 1974. godine ušli u severni deo Kipra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari