Turska bi mogla da pribegne novim merama odmazde prema Francuskoj ako francuski Senat do kraja januara usvoji predlog zakona koji kažnjava negiranje genocida, uključujući onaj nad Jermenima.
Moguće je daće biti novog smanjenja turskog diplomatskog prisustva u Parizu, naveo je neimenovani turski diplomatski izvor, aludirajući na eventualnu odluku Ankare da Tursku u Parizu više ne predstavlja ambasador, već diplomata nižeg ranga. Turska ambasada u Francuskoj je, sa svoje strane, potvrdila da se ambasador Tahsin Burdžuoglu vratio u Pariz „kako bi pratio proces u Senatu“. Ambasador je u decembru pozvan u Tursku „na konsultacije“ posle usvajanja zakona o genocidu u donjem domu francuskog Parlamenta.
– Sve protivmere ostaju na snazi, ali se on vraća kako bi pratio proces u Senatu – rekao je portparol ambasade Engin Solakoglu i podsetio da od usvajanja zakona „nema više poseta, bilateralnih kontakata, saradnje u svim oblastima“ sa francuskom državom. Ipak, dodao je, „to se ne odnosi na privatni sektor i kontakte između turskih i francuskih kompanija postoje“.
Poslanici donjeg doma francuskog parlamenta usvojili su 22. decembra predlog zakona kojim se sa godinu dana zatvora i 45.000 evra kažnjava negiranje genocida koji je kao takav zakonom priznat. U Francuskoj se od 2001. genocidom smatra ubistvo, kako tvrdi Jerevan, 1,5 miliona Jermena 1915. pod Otomanskim carstvom. Turska ne priznaje da je reč o genocidu i tvrdi da je u borbama i tokom deportacije u Siriju i Liban ubijeno 500.000 Jermena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.