Gradska autobuska stanica Legas, jedno od najmodernijih zdanja te vrste u Srbiji, uskoro može biti dovedena do prosjačkog štapa, jer je Andrićkomerc, izvođačradova na tzv. trećoj fazi, podneo tužbu protiv tog kolektiva, odnosno lokalne samouprave, zbog neizmirenih obaveza od 300 miliona dinara.
Gradska autobuska stanica Legas, koja ima desetak perona i upravnu zgradu, zvanično je počeo da radi 10. februara 2006. godine, a do tada je posredstvom UNDP i lokalne samouprave uloženo oko 100 miliona dinara. Za 155 dana trebalo je da se završi i tzv. treća faza, odnosno podigne 46 lokala od kojih je trećina većprodata. Predviđeno je da se izvođaču namiri oko 120 miliona dinara, ali je brzo došlo do prekida gradnje, jer su se pojavile podzemne vode. Prema računicama stručnjaka Fonda za razvoj, koji je formalni osnivačLegasa, dosadašnji radovi vrede oko 36 miliona, a isplaćeno je 57 miliona dinara.
U međuvremenu, zaposleni na leskovačkoj autobuskoj stanici Legas nastavljaju štrajk nezadovoljni promenom sistematizacije radnih mesta kojom je predviđeno zapošljavanje osmoro novih radnika. Po oceni štrajkačkog odbora, uskoro može doći i do blokade računa zbog treće faze autobuske stanice i nejasnoća na relaciji Legas – Andrićkomerc.
U saopštenju za javnost Bojan Tojaga, direktor Fonda za razvoj koji je osnivačGradske autobuske stanice Legas, navodi da Fond realno nikada nije imao vlasnički odnos prema tom kolektivu, jer je od osnivanja funkcionisao kao potpuno odvojeno društveno preduzeće sa posebnim menadžmentom.
– Zato je obaveza direktora i odgovornih u menadžmentu Legasa da rešavaju probleme sa sindikatom, jer novonastalo stanje ne donosi ništa dobro Legasu, a niko sa strane te probleme ne može da rešava – pojašnjava Bojan Tojaga.
Po njegovoj oceni štrajk u Legasu pokušaj je vraćanja na vreme radničkog samoupravljanja, jer ima političku pozadinu budući da njima rukovode uposlenici Legasa iz redova opozicionih stranaka u gradu.
– Nijedan radnik Legasa nije zaposlen po konkursu ni kao tzv. ekspert i nema moralno pravo da kritikuje politiku zapošljavanja – pojašnjava Bojan Tojaga.
Štrajkački odbor Legasa je u više navrata demantovao ocenu o političkoj pozadini obustave rada. U saopštenju se takođe navodi da je u štrajku 70 od 74 radnika i da niko nije protiv novog zapošljavanja, ali kada se za to stvore uslovi, jer je u ovom trenutku desetak članova kolektiva višak.
I pored protesta, saobraćaj se odvijao normalno, a šalterski radnici izdaju putnicima karte iako je na vidnom mestu istaknuto upozorenje: „Ne radimo zbog štrajka“.
Do posla bez konkursa
Predsednik Gradske skupštine Leskovca Živojin Stefanovićocenjuje da štrajk radnika zbog sistematizacije novih radnih mesta u Legasu nije i ne može biti sindikalni zahtev. On pojašnjava da su svi u tom kolektivu, od čistačice do direktora, došli do radnog mesta bez konkursa, po partijskoj preporuci, a kao dokaz ističe da tu rade dvoje radnika koje je lično predložio, kao što su činili i predsednici drugih stranaka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.