Tužilaštvo ispituje izbacivanje Novice Antića iz vojske 1Foto: Beta/MOD/Jovo Mamula

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije pri Višem tužilaštvu u Novom Sadu ipak će morati da postupa po krivičnoj prijavi predsednika Vojnog sindikata Srbije Novice Antića i ispita da li je u postupku disciplinskog kažnjavanja rukovodstva ovog sindikata bilo zloupotrebe službenog položaja.

Prema saznanjima Danasa, Apelacioni sud u Novom Sadu je Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije dao obavezno uputstvo da ispitaju navode koje je u svojoj krivičnoj prijavi istakao Antić. Na taj način, Apelaciono tužilaštvo je efektno preinačilo odluku Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije koje je Antićevu prijavu odbacilo.

Predsednik Vojnog sindikata Srbije je, podsetimo, krivičnu prijavu podneo protiv predsednika Vojnog disciplinskog suda u Novom Sadu Špira Bjelice i sekretara ovog suda Gliše Gavrića, optužujući ih za zloupotrebu službenog položaja. Antić je prijavu podneo nakon što je pokrenut disciplinski postupak protiv sekretara sindikata Predraga Jeftića zbog intervjua listu „Kurir“ u kojem je kritikovao rukovodstvo Vojske Srbije. Sam Antić je takođe nakon disciplinskog postupka ostao bez čina i posla u vojsci, a razlog za pokretanje postupka bilo je njegovo sindikalno delovanje.

Apelaciono tužilaštvo u uputstvu insistira da Više tužilaštvo ispita podnosioca prijave i preduzme druge dokazne radnje kako bi ispitala da li se u radnjama prijavljenih stiču elementi krivičnog dela i prekršaja.

I dok krivična istraga disciplinskih sankcija za rukovodioce Vojnog sindikata Srbije ostvaruje diskretan napredak, druge mere koje treba da saniraju odnose između najbrojnijeg sindikata u vojsci i Ministarstva odbrane stoje u mestu.

Sindikat je, podsetimo, još 14. juna u posredovanju predsednice Vlade Ane Brnabić potpisalo sporazum sa Ministarstvom odbrane. Prema navodima sporazuma, ministarstvo je imalo obavezu da u svom sedištu ustupi kancelariju za rad Vojnom sindikatu Srbije. Istog dana je ministarstvu predat zahtev sindikata za pokretanje postupka kako bi se preispitalo rešenje kojim je ovom sindikatu oduzeta reprezentativnost. Kako nam je rečeno u sindikatu, niti su obezbeđene prostorije u sedištu ministarstva, niti je pokrenut postupak utvrđivanja reprezentativnosti. Oni dodaju da Aleksandar Vulin nijednom nije želeo da se susretne sa predstavnicima Vojnog sindikata Srbije od kako je postavljen na mesto ministra odbrane.

Ministar se, s druge strane, sastao sa predstavnicima sindikata „Gvozdeni puk“ iz Prokuplja sa kojima je juče potpisao sporazum o tehničko-prostornim i drugim uslovima za rad Sindikata. Kako se ističe u saopštenju ministarstva, u sporazumu su definisani prostorni i tehnički uslovi saradnje, plaćeno odsustvo, sindikalna članarina i saradnja i uslovi za rad Sindikata.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari