Iako su koruptivne afere, u koje su navodno umešani visoki državni funkcioneri, stalna tema javnosti, danas izgleda nemoguće da se protiv nekog visokog funkcionera iz zakonodavne i izvršne vlasti pokrene i vodi krivični postupak, a rezultati u suzbijanju korupcije su prilično slabi, kaže zamenik javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu i izborni član Državnog veća tužilaca Radovan Lazić.
Predstavljajući Izveštaj o pravnom i političkom položaju tužilaštva u borbi protiv visoke korupcije, on je istakao da presudni uticaj na izbor tužilaca ima vlast, pa se otuda ne može govoriti o tome da je tužilaštvo samostalno i nezavisno.
Lazić podseća da je GRECO ocenio da od 15-ak preporuka za poboljšanje položaja tužilaštva, Srbija nije ispunila nijedan.
On posebno ukazuje da ni u predloženim ustavnim amandmanima nije predviđeno da sudstvo i tužilaštvo budu oslobođeni tutorstva vlasti, jer se umesto direktnog izbora sudija u tužilaca u Skupštini predviđa da parlament bira većinu članova u Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, koje potom bira nosioce pravosudnih funkcija.
Da bi se unapredio položaj tužilaca, Lazić smatra da treba promeniti odnos tužilaštva i policije, omogućiti da se u tužilaštvu formiraju posebni istraživački timovi, da učestvuju u izboru policijskih starešina, kao i da imaju mogućnost da sankcionišu policajce koji odbijaju naloge tužilaštva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.