Izveštaj Agencije za borbu protiv korupcije o imovini gradonačelnika Beograda Siniše Malog je „na proverama“ u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, saznaje Danas.
Iako se izveštaj, u kojem se između ostalog navodi da prvi čovek prestonice poseduje 29 nekretnina, od čega su samo dve na njegovo ime, nalazi u Višem tužilaštvu od avgusta prošle godine, iz ove institucije nisu mogli da nam preciziraju šta te provere tačno podrazumevaju.
– Bilo bi jako dobro da znamo da li istraga ovog izveštaja ide regularnim tokom ili tužilaštvo nailazi na opstrukcije – kaže za Danas Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija. On je ostavio mogućnost da istraga poslovanja gradonačelnika Beograda podrazumeva saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama i da je neophodno da traje dugo.
– Možda je sedam meseci malo vremena da se istraže navodi iz izveštaja. Međutim, iskustvo Savamale, gde tužilaštvo jedanaest meseci nije istražilo jedan jednostavan slučaj, budi sumnju u postojanje opstrukcije – kazao je Minić i dodao da je objavjlivanjem izveštaja Agencija za borbu protiv korupcije skinula teret sa sebe.
Objavljivanje izveštaja o prihodima gradonačelnika Beograda predstavlja test za institucije sistema, smatra ekonomista i bivši član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković.
– Ukoliko su nečiji prihodi transparentni i institucije rade posao zbog kojeg su osnovane, ne mora da bude sporno što neko poseduje više kuća. Međutim, ako je tačno ono što mediji pišu o Siniši Malom, onda je u pitanju čista korupcija – kaže Šuković.
Prema njegovim rečima, osnovni problem sa kojim se Srbija suočava je nepostojanje institucija koje bi nadgledale državne funkcionere i kontrolisale njihove postupke.
– Podatak da Siniša Mali ima 29 nekretnina ne bi smeo da bude iznenađenje. Takve stvari moraju da budu potpuno transparentne. Ovo je još jedan pokazatelj da živimo u partokratskoj državi u kojoj je vlast u stanju da pritiska institucije – navodi Šuković.
Od svih društvenih aktera koji su insistirali da se državne institucije pozabave poslovanjem Siniše Malog, među najglasnijima su bili aktivisti Inicijative Ne da(vi)mo Beograd. Dobrica Veselinović iz Inicijative kaže da izveštaj Agencije predstavlja samo nastavak talasa otkrića koji pokazuju da je Siniša Mali sa druge strane zakona.
– Mene je kao građanina sramota što je takav jedan čovek na čelu grada. Još poraznije je to što se sve institucije ponašaju kao da je sve normalno – navodi Veselinović.
On smatra da izveštaj neće biti kap koja će preliti čašu i dovesti do smene gradonačelnika.
– Siniša Mali je direktor raznih poduhvata Aleksandra Vučića. Vučiću je potreban Mali, kao što je i Malom potreban Vučić. Videćemo kako će se to klupko dalje razvijati – kaže Veselinović.
Prema izveštaju koji je Agenciji za borbu protiv korupcije u januaru prošle godine poslao gradonačelnik Beograda Siniša Mali, on poseduje čak 29 nekretnina, od čega su samo dve na njegovo ime. Izveštaj je objavljen nakon višemesečnog insistiranja portala Pištaljka i intervencije poverenika Rodoljuba Šabića.
U izveštaju se dodaje da je banka, čiji je naziv zatamnjen, iznela sumnju u pranje novca zbog jedne transakcije sa Britanskih Devičanskih Ostrva na račun gradonačelnika. Uz ovu, pominju se još tri sumnjive transakcije. Pominje se i da je Mali bio direktor ili član upravnog odbora nekoliko preduzeća, uključujući firme čiji je vlasnik biznismen Slobodan Vučićević („Soko Štark“, NCA Investment Group), kao i RTV B92 u kojoj je Vučićević bio suvlasnik a Mali član upravnog odbora.
Podsetimo, nedavno je bivša supruga gradonačelnika izjavila za KRIK da ju je Mali primoravao da slaže Agenciju za borbu protiv korupcije o svojim prihodima, da ju je bez objašnjenja postavljao na pozicije direktorke ofšor kompanija i da joj se hvalio da je organizovao rušenje objekata u Savamali.
Transparentnost: Uvesti krivično delo nezakonito bogaćenje
Transparentnost Srbija je povodom izveštaja Agencije za borbu protiv korupcije o prihodima Siniše Malog saopštila da nasuprot planovima koji su ušli i u Strategiju borbe protiv korupcije, nije urađeno ništa na uvođenju krivičnog dela nezakonitog bogaćenja. „Da takvo krivično delo postoji, mogla bi se znatno lakše utvrditi odgovornost funkcionera, ali i ‘običnih’ javnih službenika u slučajevima kada ne mogu da daju razumno i zakonito objašnjenje za uvećanje svoje imovine“, navodi se u saopštenju Transparentnosti.
Mali: Sačekati rezultate istrage
Povodom izveštaja o prihodima Siniše Malog iz kancelarije gradonačelnika za televiziju N1 su odgovorili da on nema komentar. „Apelujemo na pojedine portale da ne donose preuranjene presude i da time ne utiču na nezavisnost institucija, već da sačekaju rezultate istrage. Nakon što postupci budu završeni, gradonačelnik će moći da komentariše pomenuti slučaj, a da time ne ugrozi postupak“, rekli su iz kabineta gradonačelnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.