Slučaj navodnog silovanja na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu stigao je u Više javno tužilaštvo i predmet se nalazi u fazi obrade, odnosno razmatranja da li ima dovoljno elemenata da nadležni tužilac pokrene istražne radnje koje bi eventualno slučaj dovele do suda.
Želimir Čabrilo, advokat prodekana PBF Vladimira Vukašinovića, osumnjičenog za višestruka silovanja u dužem vremenskom periodu, u nedavnoj izjavi za naš list izrazio je sumnju da će slučaj uopšte dospeti do suda, postavljajući pitanje zašto se navodne žrtve ranije nisu obratile tužilaštvu.
Međutim, advokat Vladimir Gajić, koji je pristao da pro bono zastupa žrtve, ima drugačije viđenje.
– U ovom momentu je prerano davati bilo kakve smislene prognoze. To se naročito odnosi na ovu stranu gde je osumnjičeni. Biće to u svakom slučaju delikatan postupak. Ja se nadam da ćemo doći do istine i na sudu – ističe Gajić za Danas.
On je za slučaj navodnog silovanja koje se događalo nad najmanje četiri studentkinje Bogoslovskog fakulteta u proteklih 18 godina saznao iz našeg lista, i ponudio im pravnu pomoć.
Prema Gajićevim rečima, ključno je da se žrtve ali i svedoci tih dela osnaže i daju iskaz pred tužiocem, a s obzirom na pretrpljene traume i na činjenicu da su se dve studentkinje nakon silovanja lečile i na psihijatriji, postoji mogućnost da svoja svedočenja ne iznose na sudu, ukoliko sudija proceni da bi to pogoršalo njihovo zdravstveno stanje.
Podsetimo, slučaj navodnog silovanja dospeo je pred etičku komisiju PBF, koja se pre dve godine proglasila nenadležnom, navodeći da bi time trebalo da se bave nadležni državni organi.
Čak četiri studentkinje koje se međusobno ne poznaju, pisale su o svojim „iskustvima“ sa Vukašinovićem, obraćajući se i Sinodu i patrijarhu Irineju, ali odgovor nisu dobile.
Zbog straha ali i sramote koje su osećale kriveći sebe, kao i sve žrtve silovanja, o traumatičnom iskustvu nisu govorile ni članovima porodice.
Sve dok jedna od njih nije završila na psihijatriji. Tužilaštvo nije pokrenulo proces po službenoj dužnosti, niti se Srpska pravoslavna crkva obratila nadležnim državnim organima povodom ovog slučaja.
On je nedavno dospeo do rektorke Univerziteta u Beogradu, Ivanke Popović, kojoj je pisao brat jedne od napastvovanih devojaka, te je ona slučaj prosledila Višem javnom tužilaštvu.
U međuvremenu se javilo još devojaka koje tvrde da su žrtve seksualnog uznemiravanja, ali i višestrukih silovanja. Neke od njih navode da imaju audio zapise i SMS poruke kao dokaz uznemiravanja.
Vukašinovićev advokat Želimir Čabrilo istakao je nedavno za naš list da je njegov klijent nevin i da su optužbe o silovanju plod zavere pojedinih profesora sa fakulteta.
On je rekao da od 2005. pa sve do 2018. navodno oštećena nikada nikome nije podnela bilo kakvu izjavu, prijavu, pismo ili bilo šta drugo da je učinjeno nešto nezakonito, „ali se 2018. odjednom pojavila ovakva priča“.
Devojka koja se prva osmelila da priča o svom traumatičnom iskustvu, detaljno je opisala kada, gde i kako ju je Vukašinović navodno silovao.
Takođe je objasnila i zbog čega je više godina ćutala o tome. Nakon silovanja koje se prema njenom svedočenju dogodilo u crkvi Ružica, kaže da se pet meseci zatvorila u stan. Sa traumom nije uspela da se izbori sama i na kraju se obratila psihijatru.
„Mojim roditeljima i bratu sam sve rekla nakon osam godina ćutanja. Danas znaju skoro sve“, zaključila je.
Njen otac se takođe obraćao patrijarhu Irineju, ali on nije odgovorio na njegovo pismo niti molbu da ih primi na razgovor. Za njegovu svetost je to „završena priča“ iako je predmet još uvek aktuelan pred crkvenim sudom.
Vladimir Vukašinović je i starešina crkve Ružica na Kalemegdanu, ali i jedan od najbliži saradnika patrijarha Irineja.
Ćutanje
Od patrijarha Irineja ali i Sinoda SPC kojima smo uputili nekoliko pitanja u vezi s ovim slučajem, nismo dobili odgovor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.