Slučaj smrti Dalibora Dragijevića u prostorijama Policijske uprave u Boru, brata osumnjičenog za ubistvo devojčice Danke Ilić, koji je i sam bio osumnjičen, još uvek tapka u mestu.
Nakon što je neko iz MUP-a pustio lažno saopštenje da je Dalibor Dragijević preminuo prirodnom smrću u prostorijama policije u Boru, Viši javni tužilac u Zaječaru je naložio obdukciju tela pokojnog Dragijevića.
Da MUP nije govorio istinu, prvi je objavio nedeljnik Radar koji je imao uvid u obdukcioni nalaz koji pokazuje da je Dragijević preminuo nasilnom, a ne prirodnom smrću, kako je MUP naveo u saopštenju.
Odmah nakon toga VJT u Zaječaru je zatražilo od Apelacionog tužilaštva u Nišu da se ovaj predmet ustupi u nadležnost nekom drugom tužilaštvu, što je i prihvaćeno, pa je predmet u slučaju smrti Dragijevića završio u Višem javnom tužilaštvu u Nišu. Zajedno sa predmetom i obdukcioni nalaz Dalibora Dragijevića je završio na istom mestu i od tada do danas nalaz stoji u tužilačkoj fijoci, a sadržaj nalaza nije video ni onaj ko je po sili zakona morao da ga vidi, a to je njegov otac Radoslav Dragijević.
Još jedan dokaz da je MUP obmanuo javnost je i sama činjenica da je VJT u Nišu formiralo predmet, jer da je Dragijević preminuo prirodnom smrću, nikakav postupak ne bi bio ni pokrenut.
Otac više od sedam i po meseci ne zna od čega mu je preminuo sin
Iako najbliži rođaci imaju zakonsko pravo da im se ustupi obdukcioni nalaz pokojnika, VJT u Nišu koristi zakonsku mogućnost da ovo prolongira.
Otac Dalibora Dragijevića je u ovom predmetu oštećeni i mora biti saslušan, tj. mora dati izjavu VJT u Nišu. Dok ne bude saslušan, tužilaštvo ima pravo da mu ne ustupi obdukcioni nalaz kako to ne bi „ugrozilo“ na dalju istragu.
Međutim, ostaje nejasno zbog čega Daliborov otac skoro osam meseci nije saslušan, iako je njegov advokat više puta slao zahtev tužilaštvu da to učini.
Zakonske doskočice tužilaštva u Nišu
Osim što VJT u Nišu nije saslušalo oca Dragijevića, ono praktično nije ništa uradilo posle osam meseci od formiranja predmeta. Još uvek nema osumnjičenih, pa čak ni saslušanih, iako je uzak krug policajaca bio prisutan prilikom smrti Dragijevića.
Tužilaštvo može ovako da razvlači predmet, jer ne postoje jasni rokovi u okviru kojih mora da preduzme određene radnje.
U odgovoru VJT Niš na naš zahtev za informacije od javnog značaja u kome smo pitali zbog čega još uvek otac Dalibora Dragijevića nije saslušan, dobili smo veoma uopšten odgovor.
U odgovoru piše da Radoslav Dragijević još uvek nije saslušan u svojstvu svedoka-oštećenog.
„U predmetu se postupa isključivo u skladu sa odredbama zakona i Metodologije za istragu u slučajevima zlostavljanja, a radnje se preduzimaju u trenutku kada za za istim postoji potreba u cilju prikupljanja potrebnih dokaza radi rasvetljavanja predmetog događaja“, piše u odgovoru VJT u Nišu.
Na naše pitanju zašto Radoslav nije saslušan iz tužilaštva odgovaraju da informacije zašto neka radnja nije preduzeta i da li će se i kada preduzeti ne predstavlja informaciju od javnog značaja, pravdajući se da takve informacije nisu sadržane ni u jednom dokumentu VJT u Nišu.
Advokat podneo žalbu Apelacionom tužilaštvu, žalba odbijena
Advokat Radoslava Dragijevića, Milenko Jovanović je podneo žalbu na postupanje VJT u Nišu Visokom savetu tužilaštva zbog toga što ni posle osam meseci njegov branjenik nije saslušan.
Njegova žalba je odbijena kao neosnovana, a odgovor na žalbu mu je stigao od VJT u Nišu na koje se i žalio.
U tom odgovoru stoji da je Visoki savet tužilaštva njegovu pritužbu prosledio Apelacionom tužilaštvu u Nišu te da je uvidom u spise ustanovljeno da je Viši javni tužilac u Nišu preduzeo sve zakonom propisane radnje, tako što je u dva navrata slao zahteve za prikupljanje potrebnih obaveštenja Sektoru unutrašnje kontrole.
Međutim, advokatu Jovanoviću, odgovor nije stigao od Apelacionog tužilaštva u Nišu koje je hijerarhiski iznad VJT u Nišu i koje ima nadležnost za kontrolu, već od samog VJT na koje se Jovanović i žalio.
„Moje podnošenje pritužbe na rad VJT u Nišu nema svrhu koju bi trebalo da ima. U konkretnom slučaju pritužbu nisam podneo protiv postupajućeg javnog tužioca u Nišu, već protiv VJT u Nišu, kao organa postupka, uključujući i glavnog javnog tužioca VJT u Nišu, te je po odredbama Pravilnika o upravi u javnim tužilaštvima navode pritužbe trebalo da ispita Apelaciono tužilaštvo u Nišu kao neposredno viši tužilac, a ne isti organ na čiji rad sam uložio pritužbu“, kaže Milenko Jovanović.
On dalje ukazuje na nelogičnosti kada je u pitanju istraga u slučaju Danke Ilić i slučaju smrti Dalibora Dragijevića.
„Mi ovde imamo situaciju da je u predmetu male Danke Ilić iz Bora istraga završena i optužnica podignuta, bez dokaza, u roku od šest meseci, a povodom smrti Dalibora Dragijevića u Policijskoj upravi u Boru, za koju postoje dokazi kao što je zapisnik o obdukciji, koji se krije od javnosti, a u kojem stoji da je smrt nastupila nasilno ni posle sedam meseci istraga nije ni pokrenuta“, naglašava Jovanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.