Tvrde da je dato "usmeno rešenje" 1Foto: Pixabay/Qimono

Kontroverzno suđenje studentkinji Jovani Popović, autorki antirežimske pesme „Bagra“, koja je prethodno provela u pritvoru 21 dan, odloženo je za početak sledećeg meseca.

Na jučerašnjem ročištu održanom pred Osnovnim sudom u Kikindi uvažen je zahtev odbrane da se ročište pomeri za 7. maj.

Prema rečima advokata Nikole Šijana njegova branjenica se drži dobro i priprema se da dokaže da nije prekršila zdravstvene propise tokom epidemije, što joj se stavlja na teret. Sem toga, čeka se i odluka Višeg suda u Zrenjaninu, kome je Osnovno tužilaštvo Kikinde izjavilo žalbu što je Popović puštena iz pritvora u Zabeli pre 30. aprila.

Jovana Popović optužena je 24. marta da je prekršila obavezu samoizolacije jer je ranije u toku marta gostovala sa duvačkim orkestrom u Crnoj Gori. Ona se u Srbiju vratila 14. marta, u to vreme Crna Gora nije imala nijedan slučaj zaraženih, dok je Srbija uvela vanredno stanje tek 19. marta.

Njena odbrana ukazuje da Popović nije mogla izvršiti krivično delo nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije jer epidemije u trenutku njenog ulaska u Srbiju nije bilo.

– Vreme izvršenja krivičnog dela je bitan element krivičnog dela. Ukazujemo da je nadležni organ za inspekcijski nadzor u oblasti zdravstvenog i sanitarnog nadzora dobio ovlašćenje za izdavanje „usmenih rešenja“ i određivanje mera tek kada je okrivljena uveliko bila u Srbiji, te nije bilo moguće da okrivljena prekrši meru nadzora koja joj je navodno određena od strane sanitarne inspekcije usmenim rešenjem 14. marta, kada ova mogućnost nije ni postojala – objašnjava Nikola Šijan.

Kako je Jovana Popović u svojoj odbrani već iznela pred tužilaštvom, prilikom prelaska crnogorsko-srpske granice nije dobila bilo kakav pisani akt niti usmeno upozorenje, naredbu, obaveštenje od bilo kog ovlašćenog službenog lica, na osnovu koje je određeno da se od trenutka ulaska u Srbiju nalazi u samoizolaciji, odnosno da ne sme napuštati prebivalište.

Uvidom u zapisnik i rešenje sanitarnog inspektora može se pouzdano utvrditi da isti ne sadrže datum donošenja, da je u desnom gornjem uglu odštampan datum hapšenja 24. mart, a ne datum prelaska granice, da su zapisnik i rešenje blanko, bez zakonom propisane sadržine, te bez pečata i potpisa ovlašćenog lica koje je akt donelo. Odbrana smatra da je evidentno da su navedeni akti štampani na dan hapšenja i isključivo za potrebe postupka protiv okrivljene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari