„Hrišćanska vojska pod komandom princa Eugena Savojskog definitivno je slomila imperijalne namere Otomanskog carstva prema Petrovaradinu, austrijskoj carevini i samom Beču. Petrovaradinska tvrđava je tada pokazala da su njeni bedemi neosvojivi i to je bila najveća bitka vođena ikada u istoriji u ovim krajevima“, istakao je za Danas istoričar Siniša Jokić, kustos Muzeja grada Novog Sada, gde je priređena svečanost povodom obeležavanja godišnjice bitke kod Petrovaradina, koja se odigrala 5. avgusta 1716. godine.
Jokić je koautor digitalne izložbe koju je uradio sa Duškom Pantelićem, istoričarem iz Istorijskog arhiva grada Novog Sada. Upravo su Muzej grada Novog Sada i Istorijski arhiv grada organizovali svečanost povodom obeležavanja 296-godišnjice čuvene bitke kod Petrovaradina, na kojoj je otvorena digitalna izložba portreta Eugena Savojskog, koji je komandovao austrijskom vojskom, kao i dokumenata i planova bitke kod Petrovaradina. Takođe, predstavljene su i fotografije Spomen parka Požarevačkog mira iz 1718. godine, koji je potpisan posle pobede austrijske bitke nad Osmanlijama u bitkama kod Petrovaradina, Temišvara i Beograda.
Između 200 i 300 hiljada vojnika je učestvovalo u sukobu, što bitku kod Petrovaradina čini najvećom bitkom koja se desila na prostoru Novog Sada gledano kroz istoriju. Petrovaradinska tvrđava tada je predstavljala granično utvrđenje između hrišćanstva i islama, između dve civilizacije evropske i osmanske. Kasnije se pokazalo da je Tvrđava kao vojno strateški objekat kroz čitavu istoriju postojanja pokazala presudni vojno-strateški značaj i koliko je ona ključna kao granična fortifikacija Habzburške monarhije kojoj smo i mi pripadali.
Izložbu je otvorio potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za kulturu i javno informisanje Slaviša Grujić, koji je izrazio nadu da nas je Petrovaradinska bitka, jedna od najvećih na ovom prostoru, naučila tome da je nakon bitke počeo mir.
– Vekovima kasnije pokazalo se i da najveći neprijatelji mogu da postanu prijatelji, i, hajde da zamislimo da će sve ovo jednog dana otići u istoriju, i da više nećemo imati vojskovođa i ratova – rekao je Slaviša Grujić i dodao da je ova manifestacija deo projekta koji Vlada Vojvodine podržava, a koji će dobiti epilog 2016. godine, kada će biti obeleženo 300 godina od Petrovaradinske bitke.
Ratni izveštaji Eugena Savojskog
U okviru obeležavanja godišnjice Petrovaradinske bitke održana je i promocija knjige „Bitka kod Petrovaradina 1716 – Ratni izveštaji princa Eugena Savojskog“, o kojoj je govorio pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu i javno informisanje Milan Micić. Takođe, predstavljeno je i šesto izdanje Godišnjaka Istorijskog arhiva grada Novog Sada, o kome je govorio prof. dr Peter Rokai.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.