U Beogradu otvorene škole odbrane od mogućeg vazdušnog napada 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Jugoslovenski listovi Pravda i Vreme na današnji dan pre tačno osamdeset godina pišu o beogradskim školama odbrane od vazdušnog napda.

U Beogradu otvorene škole odbrane od mogućeg vazdušnog napada 2Od početka rata Nemačka je oformila oko sedamnaest divizija na zapadnom frontu i oko dvadeset divizija na istočnom. Treći rajh je u mogućnosti da pod svoju zastavu pozove oko četiri miliona ljudi, piše list Pravda.

Britanske trupe su zauzele sve pozicije koje su im dodeljene po Mažinovljevoj liniji na zapadnom frontu. Hiljade topova su na pozicijama, posmatrači govore o velikom broju zapreka protiv tenkova, kamuflažama i električnim žicama. Kako dopisnici javljaju ne mogu se videti vojnici konjanici, a ni pešadija.

Na zapadnom frontu Francuzi očekuju nemački napad. Na celom frontu, francuske snage su čvrsto vezane za osvojeno tle.

Prema proceni ministarstva trgovine, od početka rata u Nemačkoj je prepolovljen uvoz dobara . Nemačka je praktično prestala da posluje sa zemljama iz kojih je do početka rata uvozila 51 procenat dobara, javlja list Pravda.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Vreme donosi priču o ženama koje u Finskoj rade kao kelneri, frizeri, radnici u fabrikama oružja, one su i profesori Univerziteta, U Beogradu otvorene škole odbrane od mogućeg vazdušnog napada 3direktori banaka, načelnici po ministarstvima i diplomate. Postoji i vojna organizacija žena, kako piše list Vreme. U Finskoj je problem naći radnice zaslabije plaćene poslove koje su do tada radile samo žene.

Ministar saobraćaja kraljevine Jugoslavije Nikola Bešlić je najavio izgradnju puteva u Banatu za koje će biti utrošen kredit od 250 miliona dinara.

U Beogradu se otvara prva škola za obuku i opremu ekipa pasivne odbrane u slučaju napada iz vazduha.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari